fbpx

BMW XM má před premiérou! Prohlédněte si ho už nyní

Novinky

Written by:


BMW XM se brzy stane novým vlajkovým modelem SUV bavorské automobilky, který přijde na trh ještě letos. Nedávno zveřejněné patentové přihlášky u Japonského patentového úřadu ukázaly design XM v plném detailu a nové rendery oblékly skříňovou karoserii do výrobního hávu. Tyto kresby pocházejí od našich kolegů z Kolesa.ru a zobrazují výkonný rodinný tahač se stříbrným povrchem.

Design brutální, ale už konzervativnější

Konečný design nevypadá až tak monstrózně, přestože zůstává velmi blízký konceptu XM, který byl odhalen v listopadu loňského roku. Zejména na přídi jsou nejmarkantnější změny. Světlomety dostanou hranatější tvar a nárazník bude méně dramaticky tvarovaný. Zatímco koncept měl uzavřenou spodní část masky pod mřížkami ledvinek, sériový model bude mít ve stejné oblasti velký radar doplněný o dva parkovací senzory.

Vzadu se zdá, že celkové uspořádání zůstane nezměněno. Velké úzké světlomety se pouze přizpůsobily pro homologaci. Nově nebudou příliš zasahovat do zadních blatníků. Také difuzor nárazníku nebude až tolik výrazný, ale čtveřice výfuků umístěných nad sebe zůstane. Totéž lze říci o střešním spoileru a plochém zadním víku bez znaku. Znaky BMW se ukryly do horních rohů zadního skla.

  Honda e Limited Edition: protože Max Verstappen

BMW XM

Obrázek 1 z 9

zdroj Kolesa.ru

Něco málo o pohonu

Nové SUV XM dorazí prvně s plug-in hybridním pohonným ústrojím, které bude o výkonu 644 koní (495 kW) a točivém momentu 884 newtonmetrů. Údajně se bude jmenovat XM 50e, podle vzoru plug-in modelu řady 7 M Performance, tedy M750e.

Hybridní V8 bude používat hypersport BMW pro vytrvalostní závody!

BMW dle dostupných informací vyvíjí také silnější verzi XM Black Label. Pokud se to potvrdí, vrcholná varianta bude disponovat výkonem kolem 740 koní (551 kW) a točivým momentem 1000 Nm! Obě varianty budou používat stejný dvakrát přeplňovaný osmiválec S68 o objemu 4,4 litru s mild-hybridní technikou, který se spojí s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF. V závislosti na testovacím cyklu na trhu by měla zajistit dojezd na elektřinu přibližně 30-50 km. Parametry tedy kopíruje motor z konceptu XM.

Určitě neunikne pozornosti

Debut modelu XM je naplánován na konec letošního roku a očekáváme, že se výkonné SUV dostane na americký trh během prvního nebo druhého čtvrtletí příštího roku. Ceny nejsou potvrzeny, nicméně předpokládáme, že základní model bude startovat na ceně kolem 130 000 dolarů, zatímco vrcholná verze by mohla dosáhnout 150 000 dolarů nebo dokonce i více.

  Elektrický Ford Puma a dalších 6 elektromobilů do roku 2026

BMW XM 2023 dorazí do konce roku a bude se hodně podobat konceptu XM z konce loňského roku. Co už šokuje víc, je datum skončení výroby! Je jasné, že tlak na nízké emise zrovna nejde vstříc podobným modelům. Automobilka plánuje ukončit výrobu XM v listopadu 2027. Jestli časově omezenou produkci doplní také omezení produkce na kusy, nevím. Jisté je, že půjde společně s aktuálně vyvíjeným novým BMW M5, bude labutí písní posledních výkonných spalovacích motorů z Mnichova.

Suma sumárum

BMW XM bude uvedeno na trh až koncem tohoto roku, ale nové patentové snímky z Japonska (viz galerie) poskytují jasný pohled na připravované SUV. Nové patentové snímky prozrazují, že sériový model se nebude příliš vzdalovat od designu konceptu XM. Půjde tedy o model, který bude budit velký rozruch. Nemluvím o hlasitém zvuku linoucí se ze čtveřice koncovek ani o designu, ale určitě bude trnem v oku nejednoho ekologa v Bruselu…

Reklamy