fbpx

Citroën Berlingo 2CV Fourgonnette: retro pro nejmenšího

Novinky

Written by:

Pokud máte rádi vzhled klasických vozů, ale zároveň oceníte moderní vybavení současných modelů, pak si prohlédněte nový Citroën Berlingo 2CV Fourgonnette. Rázem se odlišíte od ostatních dodávek na silnici. Nejedná se však o první retro dodávku od francouzské automobilky.

Italská karosárna Caselani vytvořila laminátový kit karoserie, který dodává této dodávce retro vzhled. Pohonné ústrojí a technika však zůstávají beze změny. Citroën oficiálně uděluje licenci na přestavbu.

Vnější panely Berlinga 2CV Fourgonnette navodí atmosféru 50. let

Moderní Berlingo 2CV Fourgonnette pochází od designéra Caselani, Davida Obendorfera. Vyrábí novou mřížku chladiče s obrysem ve tvaru písmene M a chromovaným znakem Citroën uprostřed. Přepracovaná maska chladiče ústí na konci do špičky a nahoře má vlnitý vzor. Velké kulaté světlomety zapadají do přední části dlouhých blatníků.

Vlnité panely po bocích navazují na běžnou karoserii Berlinga. U původní verze 2CV to mělo zvýšit tuhost karoserie. V tomto případě je to z čistě estetické stránky.

Vzadu jsou dveře s dvojicí oválných oken. Nová zadní světla se skládají z velkých, na sebe naskládaných kruhových svítilen. Tedy stejný recept jako u předchozích modelů Jumper, Jumpy a SpaceTourer s retro kabátem.

  Elektromobily (ne)představené v Ženevě 2020

„Byla to vzrušující výzva, protože původní dodávka měla zcela jiné proporce. Měla velmi krátký přední převis, pěkně dlouhou kapotu a opticky samostatně stojící zavazadlový prostor, což jsou velmi odlišné prvky od těch, které má Berlingo. Zaměřil jsem se tedy spíše na celkový aspekt evokující původní vůz, než abych napínal jednotlivé designové prvky, aby vypadaly jako 2CV Fourgonnette,“ řekl Obendorfer.

Caselani nabízí tento kit karoserie pro skříňovou dodávku Berlingo ale také pro osobní verzi. Vzhledem k tomu, že se mění pouze exteriér, může se nový vzhled hodit na jakoukoli pohonnou jednotku modelu, včetně elektromobilu. Možná je to trochu škoda, že retro se nepřeneslo, byť jen třeba do detailů interiéru.

Citroën Berlingo 2CV Fourgonnette

Obrázek 1 z 16

Jedinečný kousek už brzy k dostání

Berlingo 2CV Fourgonnette se připojí ke dvěma dalším dodávkám Citroën s retro motivem, které Caselani vyrábí. V roce 2020 představila soupravu Type HG SpaceTourer a Jumpy. V roce 2017 přišla transformace původního modelu Type H pro největší dodávku Jumper.

Vybrat si můžete z již vyrobených retro dodávek Type H a Type HG

Caselani začne přijímat objednávky na Berlingo 2CV Fourgonnette 1. října. Výroba bude zahájena v lednu 2023. Na stránkách společnosti zatím nejsou uvedeny jejich ceny. Například u SpaceToureru se jedná v průměru o příplatek 300000 korun! V tomtéž duchu půjde také Berlingo. Lze tedy očekávat, že se s nejmenší retro dodávkou nebo MPV nedostanete pod třičtvrtě milionu korun.

  Volkswagen Touareg – posun na vrchol

Trocha té historie

Původní model 2CV Fourgonnette AU debutoval v roce 1951 a různé jeho odnože se v nabídce udržely až do roku 1987. Levné základy „kachny“ a navíc celkem velká přepravní kapacita malého vozu udělaly z modelu prodejní trhák. Za tu dobu jich Citroën prodal přibližně 1,25 milionu, což dělá 32% podíl z celkových takřka pěti milionů prodaných vozů.

Pod kapotou jste se setkali s dvouválcem o objemu 375 cm3 a výkonu 6,6 kW. S vědomím, že užitečná hmotnost byla 250 kg, nepřekvapí maximální rychlostí 60 km/h. Čekací doba přesto dosahovala 6 let! Téměř každoroční modernizace vozu postupně vylepšovaly podstatné věci, ale také naprosté maličkosti. Výkon pak byl po více než 13 letech téměř trojnásobný.

Citroën 2CV Fourgonnette AU

Zdroj: Citroen, 2CVClub

Reklamy