fbpx

Dacia Jogger je praktická, ale nemá výkon: test to potvrdil

Zajímavosti

Written by:

Nová Dacia Jogger nadchla všechny. Svým jednoduchým designem, praktickým interiérem a přijatelnou cenou. S postupem času se však vše okouká a nachází se i na dokonalém vozu chyby. Bohužel se ukázalo, že downsizing nedělá dobrotu u tak velkého modelu.

Dacia Jogger – směs kombi, crossoveru a dodávky – je v současnosti nejdostupnějším novým sedmimístným vozem na evropském trhu. V portfoliu rumunské společnosti nahradil model Lodgy a již během prvních měsíců na trhu se těší velkému zájmu. Pokud však hledáte vůz, který uveze hodně nákladu a až sedm cestujících, a ještě nabídne slušný výkon – raději se poohlédněte jinde.

Dacia Jogger

Obrázek 3 z 16

Když jezdíte sám, nebudete trpět

Carwow se rozhodl využít svých vědeckých schopností a zjistit, jak rychlý je Jogger s nulou, třemi a šesti cestujícími. S Matem Watsonem za volantem zaznamenala sedmimístná Dacia nejprve kontrolní jízdu s hmotností 1 280 kg. Nejlepší sprint z 0-96 km/h trval 11,34 sekundy a čtvrt míle ujel za 18,51 sekundy. To není úplně působivé, ale s větším počtem osob na palubě se situace zhoršovala.

V sérii testů se ukázalo, že model Jogger je s přibývajícím počtem cestujících stále pomalejší. V posledním a nejtěžším testu vůz převážel řidiče, šest cestujících a 200 kg zátěže v kufru! Výsledky byly děsivé – 16,43 sekundy na dosažení rychlosti 96 km/h a 21,24 sekundy na čtvrt míle. Tedy o více než pět sekund pomalejší zrychlení v testu a téměř o tři sekundy pomalejší čtvrtmíle ve srovnání s kontrolní jízdou.

  Dacia Jogger přichází s hybridním čtyřválcem!

Není se čemu divit, když uvážíme, že Jogger je poháněn tříválcovým přeplňovaným motorem o objemu 1,0 litru. Tento motor, spojený s šestistupňovou manuální převodovkou, posílá na přední kola výkon 110 koní (81 kW) a prozatím je jedinou motorovou variantou vozu. V příštím roce by se měla objevit hybridní pohonná jednotka v kombinaci s automatickou převodovkou.

Výkon však zřejmě není nejdůležitější vlastností modelu Jogger. Sedmimístný vůz se soustředí na praktičnost a v pětimístné konfiguraci nabízí objem zavazadlového prostoru 708 litrů. Pokud sklopíte druhou řadu sedadel, objem nákladového prostoru se zvětší na 1819 litrů.

Změna identity

Krátce po odhalení zbrusu nového modelu Jogger rumunská automobilka přišla s novým, zcela jiným logem. Nové logo, které tvoří na první pohled písmeno „X“, tvoří dvě písmena z nového nápisu Dacia. To naleznete nejen na zádi vozu ale také na volantu.

Novému designu se již zcela podřídí nové SUV vycházející z konceptu Dacia Bigster!

Se starým logem si nový model nemůžete objednat již od 16.6. Jak stejně rychle změna loga přišla, tak také vypadala jako blesk z čistého nebe. Samozřejmě se se změnou loga počítalo, ale takto ze dne na den?

  Japonská klasika bez střechy? Žádný problém…

Zastoupení značky navíc před pár dny oficiálně potvrdilo vyškrtnutí naftových motorů z nabídky! Náhrada bude částečně v hybridní a plug-in motorizaci. Nezbývá než se smířit s novým směřováním značky.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Suma sumárum

Přepravní kapacita, úsporný motor a nebo také jednoduchost – to jsou další přednosti Dacia Jogger. Jestli pořádně model naložíte a vydáte se třeba na rodinou dovolenou, riskujete, že narazíte na limity malého tříválce.

Příští rok se snad dočkáme francouzského hybridního pohonu. Ten by mohl tento snad jediný mínus smazat. Zatím můžete vybírat mezi slabým tříválcem na LPG s výkonem pouhých 100 koní nebo si polepšit o 10 koní čistě benzínovou variantou.

Reklamy