fbpx

Dodge zůstane věrný plnotučným V8. Vážně?

Novinky

Written by:

Před krátkým časem se objevilo v automagazínu MotorTrend, že americký výrobce supervýkonných sedanů a muscle car bude i přes své sliby stále věrný plnotučným V8. Zpráva se šířila velmi rychle a nadchla nejednoho fanouška. Dodge uvedl nyní vše na pravou míru.

U některých automobilek je tento přechod rychlejší, ale Dodge zůstává bezpečným útočištěm plodných osmiválců. To se změní s příchodem nové generace modelů Charger a Challenger, přestože nedávné zvěsti tvrdí opak.

Elektrický muscle car bude zábavný

Už minulý rok Dodge šokoval v oficiální tiskové zprávě informací o novém muscle car. Představit se má v roce 2024.

V e-mailu pro Motor1.com mluvčí Dodge potvrdil, že platforma nové generace přijde nejen o Hemi V8, ale o všechny spalovací motory. E-mailová konverzace vycházela z článku časopisu MotorTrend, který uváděl, že se Hemi vrátí do budoucích modelů Charger a Challenger. Ve skutečnosti půjde o čistě elektrickou záležitost.

„Ten příběh je nesprávný,“ uvedl mluvčí. „Hemi v této platformě, stejně jako tato platforma, odchází. Příští generace bude BEV.“

Zmíněnou platformou je LX, což je plnohodnotné uspořádání Chrysleru s pohonem zadních kol z roku 2005. Současné modely využívají upravené verze platformy (LD pro Charger a LA v Challengeru), které nabídnou motory V6 a V8 spolu s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Generální ředitel Dodge Tim Kuniskis již dříve naznačil, že jeho příchod nebude znamenat okamžitý konec spalování. To ponechalo prostor pro spekulace, Kuniskis dokonce uvedl, že nová elektrická platforma by mohla nějakou dobu koexistovat s tou současnou. Nyní víme, že až současný Charger a Challenger ustoupí z nabídky, bude to znamenat konec hrdelního tónu výfuku.

  Nový Hyundai Kona: druhá generace podrobněji

Ne všechny sportovní vozy značky Dodge skončily kvůli emisím

Jestli je nějakou útěchou pro fanoušky osmiválců, zvěsti naznačují, že přeplňovaný motor Hellcat odejde s pořádným rachotem. Nová verze vyladěná pro pohon palivem E85 by mohla Challengeru přinést 900 koní, než ho vystřídá elektřina.

Pod křídly Stellantisu

Čtrnáct. Tolik značek sdružuje Stellantis. Všechny z nich, které působí v Evropě, do konce desetiletí zruší spalovací motor. Ve Spojených státech do roku 2030 budou elektromobily tvořit 50 % jeho prodejů. Přestože zavádění elektrických vozů v USA bude pomalejší, Dare Forward 2030 počítá s tím, že v příštích osmi letech dorazí na území států více než 25 BEV.

Dodge RAM nabídne první elektrický pick-up za dva roky!

Jedním z nejzajímavějších dosud oznámených elektrických modelů je první sériový muscle car na světě bez pohonu na spalovací motor. Dodge se postaví do čela s konceptem, který se objeví ještě letos před rokem 2024, kdy je plánován příchod silničního vozidla.

Před představením dlouhodobého strategického plánu 63letý manažer narozený v Lisabonu uvedl, že elektrický muscle car značky Dodge přinese „zvuk, který si nedokážete představit“. Dále jej popsal jako „něco, co je šokující“.

Stojí za zmínku, že Dodge nebude první automobilkou, která bude vytvářet umělé zvuky ve snaze udělat své elektromobily zajímavějšími, ale zdá se, že muscle car bude mít dramatičtější zvukový doprovod. Zatím nepojmenovaný elektromobil bude mít s největší pravděpodobností dvojici motorů. V přiloženém videu totiž předvádí burnout na všech kolech.

  Nový Land Rover Defender 130 se už rýsuje! Co už víme?

Bezemisní muscle car bude poskytovat „výkon a jedinečný přístup, kterým je Dodge známý“. Příchod elektromobilu nemusí nutně znamenat konec modelů s benzinovým motorem. V loňském rozhovoru pro Muscle Cars and Trucks prohlásil generální ředitel Dodge Tim Kuniskis:

„Nový vůz přijde v roce 2024. Neřekli jsme, že současné vozy v roce 2024 zaniknou. Možná se budou trochu překrývat, ale nebudete mít roky a roky a roky klasické a nové zároveň.“

Než se tak stane, Dodge letos představí plug-in hybridní model, který se možná bude jmenovat Hornet a o němž se všeobecně předpokládá, že bude mít podobu přepracované Alfy Romeo Tonale. Italský crossover kombinuje přeplňovaný benzinový motor o objemu 2,0 litru s elektromotorem o celkovém výkonu 272 koní a pohonem všech kol.

Suma sumárum

Kupujte, dokud jsou! Možnost zaklikat si dle svých preferencí aktuální Charger a Challenger v konfigurátoru je časově omezená. Nesmíme k novince přistupovat až s takovým odporem. To, co to bývalo, už to však nikdy nebude…

Elektrifikaci se nevyhne ani Chevrolet. Ještě na aktuální generaci Corvette vyvíjí elektrickou verzi. Model Camaro dostane další pár dveří, výkonný elektromotor a sebrat zákazníky má Chargeru.

Reklamy