fbpx

Extreme E – nejdrsnější závody elektromobilů se blíží

NovinkyZajímavosti

Written by:


S postupným rozvojem elektromobility se čím dál častěji setkáváme se závody elektromobilů. Nejznámější závodní kategorií vozů bez spalovacího motoru je Formule E. K elektrifikaci postupně směřuje například i Mistrovství světa v rallycrossu, a už velice brzy se dočkáme další globální závodní série. Ta se jmenuje Extreme E a jak je už z názvu jasné, chce se stát tou nejextrémnější závodní kategorií na světě.

Spark Racing Technology Oddysey 21 Extreme E race car

Co je Extreme E?

Extreme E je nová závodní série terénních speciálů s elektrickým pohonem. Soutěž má být zcela unikátní díky závodění v extrémních podmínkách. Plány na založení této série vznikly už v roce 2018 a veřejnosti byly představeny v roce 2019. Za soutěží stojí zakladatelé Formule E. Extreme E bývá často přirovnávána ke slavné Rally Dakar.

Spark Racing Technology Oddysey 21 Extreme E race car

Kde a jak bude Extreme E závodit?

Aktuálně jsou plánovány závody v oblastech jako jsou brazilské deštné pralesy, ledové pláně na Antarktidě, ostrovy v tichomoří, Himáláje nebo pouště blízkého východu. Zajímavostí je, že pro přemisťování týmů s jejich vybavením nebude využita letecká doprava, ale loď RMS St Helena z roku 1989, která bude sloužit jako plovoucí základna šampionátu.

  Peugeot odhalil nový závodní speciál 308TCR pro rok 2018
Loď RMS St Helena
Loď RMS St Helena – plovoucí základna série Extreme E

Genderová vyvýženost

Dalším unikátem této kategorie bude složení týmů. V závodě se budou v jednom autě střídat 2 jezdci. Vždy jeden muž a jedna žena.

Spark Racing Technology Oddysey 21 Extreme E race car

S jakými auty bude Extreme E závodit?

Společnost Spark Racing Technology pro účely série Extreme E postavila závodní terénní speciál jménem ODYSSEY 21. Jde o závodní speciál postavený na speciální trubkovém rámu s trojosým stavitelným podvozkem. Speciál o rozměrech 4 401 x 2 300 x 1 864 mm váží 1 650 kg. Je poháněný elektrickým motorem o výkonu 400 kW, umístěným uprostřed vozu. V podlaze jsou umístěny baterie o vysoké kapacitě, které dodává společnost Williams Advanced Engineering.

Jaké týmy se Extreme E zúčastní?

Oficiálně je počítáno se 12 závodními týmy. Prozatím bylo oficiálně oznámeno 8 z nich, viz tabulka níže.

Venturi Automobiles Monako
Abt Sportsline  Německo
HWA Team  Německo
Veloce Racing Velká Británie
QEV Technologies  Španělsko
Andretti Autosport   USA
Chip Ganassi Racing  USA
Seznam dosud přihlášených týmů pro úvodní ročník série Extreme E
Spark Racing Technology Oddysey 21 Extreme E race car

Kdy Extreme E začíná?

Původní plány počítaly se startem série v roce 2021. Celosvětová pandemie nemoci CO-VID19 ovšem plány na start Extreme E odsunula na rok 2022.

  FORMULE E: Průvodce sezónou 2019/2020
Spark Racing Technology Oddysey 21 Extreme E race car
Reklamy