fbpx

Futuristické MPV Hyundai Staria. Má se konkurence bát?

Kategorie MPV stále upadá a její dřívější slávu přebírají modely kategorie SUV. O to víc překvapí novinka z Jižní Korei, futuristický Hyundai Staria.

NovinkyTOP

Written by:


Hyundai přesně před týdnem ukázal první snímky svého nového, futuristického MPV Staria. Měla by se konkurence v podobě MPV Volkswagen Multivan 6.1 nebo Ford Transit Custom začít bát?

Hyundai Staria

Obrázek 1 z 13

Kde se vzalo jméno Staria?

Původ názvu nového MPV Staria najdeme ve Velké Británii. Jedná se o kombinaci slov „star“ a „ria“, v překladu „hvězda“ a „mořská zátoka“. Podle automobilky odkazují na vlastnosti vozu a jeho aerodynamický tvar, který je opravdu uhlazený a čistý. Právě tvary chtěl Hyundai rozbít zažitou tezi, že dodávky jsou nudné krabice.

Hyundai Staria

Futuristický exteriér

Hyundai Staria zaujme obzvlášť v konzervativní kategorii velkých MPV svým futuristickým designem. Hyundai na nový model aplikoval novou filosofii, kterou automobilka nazývá „inside-out“. Do češtiny to lze přeložit jako „zevnitř ven“. Co to znamená? Tým designerů navrhl nejdříve interiér vozu a poté vnější design. MPV Staria je vůbec prvním vozem značky, který takto vznikl. My ovšem začneme klasicky, tedy exteriérem.

Hyundai se rozhodl zaujmout co nejširší publikum zákazníků tím, že podobně jako Volkswagen u své T6.1, nabídne dvě verze. Jednu spíše užitkovou verzi a druhou luxusnější Staria Premium. Odstup bude nejen v nabízené výbavě, ale také v lehce jiném designu přední a zadní části vozu.

  Volvo představilo nový 1,5litrový tříválec pro XC40

Na první pohled zaujme úzká LED páska táhnoucí se přes celou šířku přední části vozu. MPV se tak může jevit jako nižší a širší, než ve skutečnosti je. Ve verzi Premium jsou vertikálně orientovaná přední světla delší a více jsou zakomponovány do masky. Základní provedení má masku v barvě vozu a chybí jí efektivní mřížkování. Čelní sklo a kapota jsou v jedné přímce, což je v dnešním světě MPV neobvyklé řešení.

Z profilu zaujme nezvykle nízká spodní hrana bočních oken. Pro ty nejmenší pasažéry by to mohlo být ideální řešení pro objevování okolního světa z pohodlí interiéru. Luxusní verze Premium bude mít svislá zadní světla s pixelovým designem podobným těm, jenž můžete vidět na novince Ioniq 5. Premium dostane také 18palcová kola z lehkých slitin na zakázku.

Prostorný interiér

Interiér bude velmi praktický. Nabídne 2, 7, 9 nebo dokonce 11místné uspořádání, a to hned v čtyřech řadách sedadel. Jestli si brousíte zuby na 11 sedadel, musím vás zklamat, bude výhradně jen pro Jižní Koreu. Devítimístná Staria Premium nabídne otočnou prostřední řadu o 180°, což dělá z MPV pojízdnou konferenční místnost do této doby ideální. Sedmimístná verze nabídne prémiová relaxační sedadla. Po stisknutí tlačítka se prostřední sedadla sklopí a umožní pohodlnou polohu.

  Nové SUV Hyundai Santa Fe odhaleno

V horní části přístrojové desky je umístěn digitální přístrojový panel doplněný o 10,25palcovou dotykovou obrazovku multimédií. Skrz ni si u Staria Premium budete moct vybrat až z 64 barev ambientního osvětlení interiéru! I ta základní nabídne velké množství úložných prostor, ve střední konzole se nachází USB porty a držáky nápojů.

Na bližší informace o pohonných jednotkách nebo ceny si nechává automobilka ještě pro sebe. My už teď víme, že se dočkáme obou verzí i na našem trhu!

Reklamy