fbpx

Hyundai Santa Fé dobylo Jižní pól

Zajímavosti

Written by:


Budování dobrého povědomí o značce je alfa a omega každého marketingového oddělení velké firmy. Kreativní mozky proto tráví dlouhé hodiny a dny přemýšlením o tom, čím zaujmout veřejnost a potencionální zákazníky. Se skvělým tahem nedávno přišel korejský Hyundai, kterému se podařilo, se sériovým osobním vozem, dobýt Jižní pól.

Možná si říkáte „Počkat, to už tu jednou bylo!“, musíme vás zklamat. Jeden z polárních pólů sice v osobním voze dobyli slavní moderátoři Jeremy Clarkson a James May neméně známého britského pořad Top Gear. To byl ovšem pól severní. Jižní samozřejmě také již auto navštívilo. Šlo ale o speciál, který byl od píky postaven čistě za účelem této cesty, zatímco Hyundai na Antarktidu vyslalo běžné SUV Santa Fe.

Ačkoli, musíme si přiznat, že zmíněné Santa Fe, které Jižní pól dobylo nebylo ve zcela sériovém provedení. To je očividné již při prvním pohledu na vůz. Zaujmou především masivní blatníky, pod kterými se ukrývají velké, na míru vyrobené, podhuštěné pneumatiky, bez kterých by si žádný vůz v prostředí Antarktidy ani neškrtl. S tím souvisí i další drobné úpravy na podvozku, bez kterých by Santa Fe s těmito pneumatikami nemohlo zcela dobře fungovat. Další úpravy se týkaly instalace nového, výkonnějšího systému topení v kabině a instalace větších palivových nádrží, které pojali 230 litrů paliva. Například dieselový motor o objemu 2,2 litru byl zcela bez úprav. Jedinou změnou v motoru bylo palivo, které agregát spaloval. Namísto nafty motor požíral palivo do tryskových stíhaček, spolu s příslušným množství speciálních aditiv. Jízda na běžnou naftu by byla na Antarktidě opravdu nemyslitelná.

  TOP10: Nejlepší televizní reklamy Peugeotu

Celá výprava za dobytím Jižního pólu trvala 30 dní, během kterých její účastníci strávili denně 20 hodin za volantem či ruční úpravou terénu, který muselo Santa Fe zdolat. Hlavním řidičem výpravy se stal Patrick Bergel. Vnuk legendárního polárníka Sira Ernesta Shackletona, který dokázal Jižní pól zdolat pěšky.

Reklamy