fbpx

Jedinečný Ford Mustang jde do dražby. Podpoří mladé pilotky.

NovinkyZajímavosti

Written by:


Ženy nikdy neměly snadné se mezi muži v automobilovém, natož leteckém odvětví zasloužit o uznání. Americká automobilka Ford hodlá alespoň částečně toto změnit finanční podporou iniciativy Experimental Aircraft Association (EAA). Do dobročinné dražby se dostal speciální Mustang Mach-E.

In memoriam

Na počest skromných obětí pilotek vojenského letectva Ford vytvořil jediný kus zakázkového Mustangu Mach-E modelového roku 2021, který je inspirován dobrovolnými pilotkami a letadly, jež pilotovaly během druhé světové války.

EAA AirVenture Ford Mustang Mach-E Concept

Obrázek 1 z 6

Výtěžek z dražby podpoří iniciativu EAA, jejímž cílem je poskytnout mladým ženám a mladým lidem se znevýhodněním lepší přístup ke kariéře v leteckém průmyslu. Společnost Ford podporuje AirVenture již více než dvě desetiletí a darovala 12 vozidel s leteckou tématikou. Je to vůbec poprvé, co Ford daroval plně elektrické vozidlo.

“Uctít památku této skupiny žen prostřednictvím designu vozidla pro mě bylo ctí. Bylo těžké se ubránit slzám, když jsme dokončovali toto vozidlo.”

Kristen Keenanová, designérka společnosti Ford, která na projektu pracovala.

Tento speciální Mustang Mach-E má vlastní lakování s vojenskými znaky inspirovanými válečnými letadly, na kterých dobrovolnice létaly. Ženy – pilotky vojenského letectva létaly za druhé světové války téměř na všech typech vojenských letadel, která sjížděla z továrních hal po celé Americe. Hvězda amerického armádního letectva na zadním páru dveří, logo křídel na kapotě a C-sloupku a číslo 38. To se objevuje na přední masce, zadním nárazníku a uvnitř kabiny. Připomíná vyhaslé životy 38 dobrovolnic sloužících ve službě vlasti.

  Hybridní crossover Ford Puma bude závodit!

“Ford svou podporou EAA, AirVenture a The Gathering pomáhá budovat novou generaci letectví,” řekl Jack J. Pelton, generální ředitel a předseda představenstva EAA. “Tento projekt bude nejen vrcholem The Gathering, ale jeho dopad pomůže EAA oslovit mladé lidi, kteří si plní své vlastní sny o létání.”

O kom je řeč?

Women Airforce Service Pilots (WASPs) byla skupina amerických dobrovolných pilotek, které měly za úkol přepravovat válečná letadla na základny americké armády po celém světě, aby je mohly použít v boji. Tyto ženy nalétaly za druhé světové války více než 60 milionů kilometrů. Navzdory jejich obětavosti nebyly okamžitě uznány za aktivní vojenský personál až do roku 1977, kdy byl pilotkám zpětně přiznán vojenský status.

Mustang to nebyl první

Není to poprvé, co Ford věnoval na podporu vzdělávacích programů EAA speciálně navržený Mustang. Mezi předchozí zakázkové stavby patří Mustang GT “Old Crow” 2019, Mustang Eagle Squadron 2018 (více o něm jsme prozradili na našem instagramu), Mustang “Ole Yeller” 2016 a Mustang Apollo Edition 2015. Poslední z nich, EAA AirVenture Ford Mustang Mach-E Concept, byl dnes vydražen na letecké přehlídce 2021 EAA AirVenture v Oshkoshi ve Wisconsinu.

  TOP10: Nejprodávanější auta roku 2017

Reklamy