fbpx

Kia Stinger: konec jedné, krásné éry se blíží

Novinky

Written by:

Kia Stinger je pohledné GT s dobrým naladěním motoru a podvozku. Na nízkých prodejních číslech se projevil, jak celková image korejské značky doposud vyrábějící levnější rodinné vozy, tak už tak omezený trh s luxusními auty trpící na přechod na elektromobilitu. Právě elektromobil by ho měl později nahradit.

Jedním z prvních signálů, že se Kia chystá posunout na vyšší úroveň, byl v roce 2011 koncept Kia GT Concept. Následná sériová verze však přišla až v roce 2017 jako Stinger. Ještě v březnu 2018 se české zastoupení chlubilo již 30 prodanými kusy. Sportovní gran tourer byl novináři chválen, ale prodeje nikdy neodpovídaly ruchu, který model vytvořil. V posledních letech se objevilo mnoho zvěstí o jeho zániku.

Nová zpráva z Auto Times tvrdí, že konec konkurenta BMW řady 4 Gran Coupe je blízko. Jihokorejská publikace uvádí, že Kia ukončí výrobu modelu Stinger v dubnu 2023 kvůli slabé poptávce. Do září se ho v Jižní Koreji prodalo pouze 1 499 kusů, čímž se stal nejméně prodávaným vozem značky Kia na domácím trhu. Designér Karim Habib loni uvedl, že podobnou roli v modelové řadě plní EV6 GT.

  Stahují se mračna nad BMW X4? SUV kupé skončí!

Jak si dnes stojí?

Navzdory špatným prodejům Kia model Stinger nezanedbává. Už na konci roku přišla modernizace. Retušemi prošel exteriér a modernizoval se také interiér. Zvenčí si změn takřka nevšimnete. Můžu mluvit o poupravené grafice předních a zadních světlometů či o trochu jiném designu nárazníku. Řidič aktuálně může číst informace z 4,2″ TFT displeje namísto původně 3,5″. Plně digitální přístrojový štít má poté úhlopřičku 7 palce. Dotyková obrazovka infotainmentu se pak roztáhla na 10,25″. Letos navíc dostal také Stinger znaky KIA v novém designu.

Stinger se zbavil základního dvoulitrového čtyřválce a aktuálně je v nabídce s pohonnou jednotkou 3,3 V6 T-GDi GPF o výkonu 366 k (269 kW). Volba převodovky je výhradně osmistupňový automat a pohon všech kol. To vše vyjde na 1 449 980 Kč. Samozřejmě pak zabrouzdáte do konfigurátoru a zjistíte, že vlastně stejně víc nezaplatíte. I když budete zaškrtávat jako diví, stále se vejdete do 1,75 milionu korun! Připočíst musíte ještě standardní záruku 7 let nebo 160000 km.

Ač se to nemusí na první pohled zdát, Stinger je pořádný kus auta!

Věděli jste, že Stinger umí táhnout za sebou přívěs o hmotnosti až 1000 kg (bržděný; nebržděný 750 kg)?

  Decentní facelift Mercedes-Benz A-Class a B-Class

Nástupce se dočká! Údajně…

Co přijde po Stingeru? Inu, stejná zpráva zveřejněná Auto Times tvrdí, že elektrický swoopy sedan dorazí v roce 2025, i když zatím není nic oficiálního. Zatím buďme tedy nohami na zemi. Pokud stojíte o řidičsky orientovaný vůz, který nabídne dostatek pohodlí, neváhejte dlouho! Za první 3 roky produkce se prodalo na 114 kusů, což dělá ze Stingeru téměř nedohledatelnou bazarovku.

Reklamy