fbpx

Koronavirus opět omezil motoristy, ale přinesl chtěnou novinku

Pro řidičeTOP

Written by:


Po více než půl roce vám přináším další aktuality způsobené zdejší situací pandemie Covid-19. Koronavirus už takto mnohé dost omezil nebo dokonce zastavil jejich činnost. Pojďme se tedy společně podívat do našeho přehledu pro motoristy.

Vycestování za okres? Nepřichází v úvahu!

Podle dat z prvních dnů policejních kontrol na vytipovaných úsecích mezi okresy se někteří řidiči snaží dostat dál bez potřebného čestného prohlášení.

Včera navíc policie couvla s neuznáváním elektronické podoby žádosti. Koronavirus se totiž právě mohl snáze přenášet prostřednictvím mobilního telefonu. Pokuta za porušení opatření může být na místě 10 tisíc, ve správním řízení až 20 tisíc korun. Za hranice okresů můžete vyrazit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad.

Jak je to s cestou do servisu?

Ač vyplynulo nařízení, které defacto zakázalo tyto služby, servisy fungovat mohou, a to v omezeném provozu. Co to pro zákazníka znamená? Do servisu se smíte vydat, nesmíte však vkročit do vnitřních prostor. Znamená to, že předávka vozu musí probíhat pouze venku. Mnohé značky o tom informovaly na svých stránkách, jako například u CB Auto.

  Opel Astra Tour

Aby to nestačilo, nesmí se vycestovat do servisu mimo okres! Informoval o tom Dominik Feri na svém instagramovém účtu. To ovšem neplatí pro “odtahovky”. Asistenční služby mohou pomoct s opravou vozu, nebo jejím odtažením, nehledě na překročení okresu.

Zapomeňte na závěrečné zkoušky v autoškole

“Výuka v autoškole je možná. Nikoliv ale konání závěrečných zkoušek. Teoretickou část zkoušky si můžete také trénovat – online – z pohodlí vašeho domova,” prohlásilo ministerstvo dopravy. Argumentace spočívá na tom, že v aktuálním nejvyšším stupni se smí setkat maximálně dvě osoby. Právě při závěrečných zkouškách se ve voze nachází kromě žáka a instruktora právě třetí osoba v podobě komisaře.

Praktická výuka – jízdy tedy omezené nejsou. Koronavirus přinesl tak jen jedinou podmínku. Nutnost mít nasazený po dobu jízdy respirátor alespoň třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Měsíčně přibyde přes 10000 nových žadatelů o řidičský průkaz. Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček však uklidňuje, že by k žádnému náporu, který by nešel zvládnout, nemělo dojít.

  Mercedes-Benz C-Class All Terrain - když nechcete SUV

Prodlužování do nekonečna?

Nadpisem se snažím upozornit, že jsme vás před více než půl rokem informovali o STK v době koronavirové aneb prodloužená technická kontrola. Nyní máme před sebou stejný scénář. Důležitou změnou je, že se tentokrát jedná o celou Evropu. Pokud byste se tak v nejbližší době dostali do jiného státu evropské unie, nemohou vás pokutovat za neplatnou “technickou”. Přestože nařízení platí až od 6.3. 2021, vztahuje se na auto s koncem platnosti technické prohlídky už od 1. září 2020! Navíc auta budou zproštěna povinnosti obnovení až po 30.6. 2021. Toto nařízení (Omnibus 2) navazuje na to naše republikové opatření (Omnibus 1), které platilo od 1. února 2020 do 31. srpna 2020.

„V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat. Úřady i provozovny STK však zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a např. udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček. Totéž platí také o prodloužení platnosti řidičských průkazů, průkazů profesní způsobilosti řidiče a lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti o dalších 10 měsíců od konce jejich původní platnosti. Kdo by potřeboval vědět víc, ať se podívá na stránky ministerstva dopravy.

Reklamy