fbpx

Lamborghini potvrdilo hybridní V8 pro LMDh

MotorsportTOP

Written by:


Závodní vůz Lamborghini LMDh bude používat hybridní osmiválec s dvojitým turbodmychadlem pro soutěže ve třídě Hypercar mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA a ve třídě GTP šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Půjde o první závodní motor, který bude plně vyvinut soutěžní divizí značky Squadra Corse.

Maximální výkon systému, který pravidla pro tuto třídu povolují, je 671 koní (500 kilowattů), takže se dá očekávat, že Lamborghini bude mít právě takový výkon. K dispozici je předepsaná jednotka Bosch Motor Generator Unit a sada akumulátorů Williams Advanced Engineering. Společnost Xtrac dodává svou sedmistupňovou převodovku P1359.

První vyrobené Lamborghini Huracán Sterrato: První supersportUV

Závodní vozy LMDH mají požadovanou hmotnost 1 030 kg bez paliva a řidiče. Mají maximální délku 5,1 metru a šířku 2,0 metru. Vozidla jsou schopna vyvinout maximální rychlost 340 kilometrů za hodinu.

V rámci pravidel LMDh si výrobci musí vybrat dodavatele podvozku. Lamborghini se rozhodlo pro Ligier. Na upoutávkových snímcích je vidět vůz s podvozkovými světly ve tvaru písmene Y a břitkým designem, který evokuje silniční vozy značky.

  TEST: Opel Astra 1.2 Turbo - Stylový pohodář
oficiální teaser Lamborghini LMDh 2024

Neujede Lamborghini vlak? Konkurence už první rok LMDh odjezdí

Vůz Lamborghini LMDh začne závodit v roce 2024, což znamená, že nestihne první rok soutěžení v této třídě. Závody těchto strojů odstartují na Rolex 24 At Daytona v lednu 2023.

Mezi konkurenty Lamborghini bude patřit Acura AR24e s 2,4litrovým šestiválcem se dvěma turbodmychadly, který bude točit až 10 000 ot. Znovuzrozená Alpine bude mít na startovním roštu také svého zástupce, ačkoli společnost zatím nechce zveřejnit mnoho podrobností. BMW M Hybrid V8 bude mít 4,0litrový osmiválec se dvěma turbodmychadly. Cadillac GTP Hypercar bude mít výkon atmosférického 5,5litrového osmiválce. Porsche 963 má potvrzený 4,6litrový osmiválec twin-turbo.

Ferrari pracuje na účasti v samostatné třídě Le Mans Hypercar (LMH). Pohonná jednotka je zatím tajemstvím, ale maskovaný prototyp ukazuje aerodynamickou karoserii a nepřehlédnutelným křídlem a ploutví usměrňující tok vzduchu.

Reklamy