fbpx

Lancia ukáže tři nové modely na Lancia Design Day

Design

Written by:

Italské vozy byly svého času krásné, surové a měly schopnost vytrestat neukázněné řidiče. Lancia upadala i v novém tisíciletí, kdy využívala techniku Fiatu bez špetky toho původního sportovního ducha. Dnes se prodává jediný model, který přestárl. To vše by se mělo změnit už 28. listopadu na Lancia Design Day.

Mateřská společnost Stellantis se zavázala, že problémovou značku oživí rozsáhlými investicemi, aby rozšířila portfolio a opět prodávala vozy i mimo Itálii. Již v květnu se poprvé mluvilo o třech nových modelech. V roce 2024 se dočkáme nové generace Ypsilon, v roce 2026 přijde větší crossover a v roce 2028 bychom měli být svědky návratu kompaktního modelu Delta.

Renesance značky Lancia

První ochutnávku toho, co legendární automobilka v blízké budoucnosti chystá, se dozvíme už za 14 dní během speciální akce. Automobilka ji označuje za první akci „renesance značky Lancia“, která má předvést nový designový jazyk. Jako základ nového stylistického směru poslouží ikony minulosti, jako jsou Aurelia, Flaminia, Fulvia, Beta HPE, Gamma, Delta, Stratos a Rally 037. Nezní to báječně?

  Volvo EX90: první oficiální pohled do interiéru

Podrobnosti o nových modelech jsou omezené. Nový Ypsilon 2024 má se svými asi čtyři metry plnit stále roli městského vozu. Převzít by mohla prvky z modernizovaných nejmenších modelů Stellantis. Vlajková loď Lancie, která přijde o dva roky později, se protáhne na 4,6 metru. Svým stylem by měla Aurelia (jedno z možných jmen) konkurovat například Peugeotu 408 nebo Citroënu C4 X. Zcela nová Delta dost možná už bude vyjíždět s další generací Astry a má se jednat o „tvarovaný a svalnatý vůz s geometrickými liniemi“ měřící 4,4 metru. Italská značka plánuje od roku 2026 uvádět na trh pouze elektromobily. O dva roky později hodlá prodávat výhradně elektromobily. Lze tedy vyvodit, že jediný Ypsilon bude poslední novou Lancii se spalovacím motorem.

Zajímavostí je, že Lancia bude využívat nejvyšší procento recyklovaných materiálů ze všech značek Stellantis. Polovina dotykových povrchů bude vyrobena z ekologicky udržitelných materiálů. Společnost odhaduje, že se třemi připravovanými novými vozy bude schopna pokrýt přibližně 50 % trhu.

Lancia Future plan
První oficiální snímek ukazující na tři modely a návrat jednoduchého designu interiéru.

Expanze mimo Itálii začne ve Francii, Německu, Španělsku, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. S Českem se prý ještě nepočítá. Na 60 velkých měst se rozptýlí síť čítající 100 prodejců značky. Lancia odhaduje, že polovina zákazníků však v budoucnu upřednostní nákupu vozů online.

  Nová Lancia Aurelia: restart italské automobilky

Britský Top Gear ještě ve složení Jeremy Clarkson/James May/Richard Hammond

Reklamy