fbpx

Mazda Vision Denki je dílem skupiny RadiGoPe Design

Design

Written by:


Není to poprvé, kdy píšu o studentském projektu. Po několika škodováckých designových studiích se kluci ze skupiny RadiGoPe Design rozhodli navrhnout novou Mazdu Vision Denki. Jak se vám líbí?

Jeden z členů, Radim, mi poslal speciální povídání k projektu Vision Denki. Z členů bych nesměl zapomenout zmínit Igora, který přispěl s novými prvky designu. Tato dvojice se už dříve objevila na našem webu se svérázným designem SUV Škoda Vision XP. Do projektu pak přispěl také Petr s kresbou Mazdy.

Japonsko je jednou z nejpopulárnějších zemí v současné době, ať už pro pop-kulturu nebo pro technologie nebo historii, Japonsko má aspoň nějaký význam pro většinu z nás. 

Jednou z nejdůležitějších osobností japonské kultury je její, z prvního pohledu, konzervovanost. Ale to je pouze na první pohled. Ve skutečnosti, se jedná o prudce se měnící společnost, která však ctí své tradiční hodnoty. Tuto myšlenku se pokusili kluci z RadiGoPe design přenést do automobilového průmyslu. Vzali osnovu Mazdy, která je známá především pro svoji filosofii Kodo designu “Duše v pohybu”.

  Nová Mazda CX-60 PHEV už nemá co skrývat!

Pokrokovější design

Velikou inspirací jsou neustále se formující přírodní útvary. Jak vzduch formuje kapku vody, to můžeme vidět na opravdu podařené Mazdě 3, ikoně tohoto designu. I přesto, že je Kodo design velice minimalistický, jak to můžeme sledovat na profilech vozů Mazda 3, Mazda CX-30 a Mazda CX-60, designéři se snaží nepřidávat žádné ostré linie, ale tvarovat pěkné křivky, které plynule tvarují povrch auta. Tak tomu bylo i u projektu Mazda Vision Denki.

Tým, v čele s Radimem, se snažil vymyslet nový pohled na sedan. Novinka se zbavila ostrých hran po stranách vozu. Nahradily je příjemné křivky, které by pod různým osvětlením dávaly autu více rozměrnosti. Tým se takto snažil respektovat tradice Kodo designu. Nechali se slyšet, že jim to vyšlo lépe než samotným designerům z Mazdy, kteří navrhli modely MX-30 a CX-50. Posoudit to můžete v přiložené galerii.

Více hravých detailů

Avšak tým nezapomněl i na druhou charakteristiku Japonska, a to je pokrokovost. Radikální změny tak nastaly ve předu a vzadu, kde pro design prvků optiky čerpali inspiraci z japonské pop-kultury, hlavně z anime pořadu Naruto. Přední světla mají připomínat Sharingan a zadní světla mají připomínat Rinnegan (obojí to jsou oči se super schopnostmi).

  Mazda odhalila svou budoucnost. Bude svůdná jako nikdy dřív

Další změna, je přední maska auta, teoreticky tu žádná není, jedná se o LED displej, na němž bude auto schopné projektovat různé věci, včetně loga. Přestože se logo také promítá na displej a nebude tak vidět po vypnutí vozu, stále bude možné poznat, že se jedná o Mazdu.

skica Mazda Vision Denki

Obrázek 1 z 18

Závěrem by nebylo od věci vysvětlit název projektu. Pro svou technickou pokročilost dostal tento projekt své jméno Vision Denki. Denki v japonštině znamená elektřina.

Elektromobil by nemusel sednout všem

Ale pokud byste byli fanouškem spalovacích motorů, je tu alternativa i pro vás, jen pozor, je šetrnější pro přírodu a nedochází tu ke klasickému spalování. Je totiž dost možné, že by se na stejné platformě dal umístit vepředu rotorový (Wankelův) motor na vodíkový pohon, který by fungoval jako generátor elektřiny pro dvojici zadních elektromotorů.

Reklamy