fbpx

Mini slaví rodinné kulatiny. Před 60 lety přišel John Cooper!

Novinky

Written by:


Dnes se zkratkou JCW lze koupit hned několik modelů z portfolia Mini. Když John Cooper navázal spolupráci, asi ani tenkrát netušil, co díky jeho práci vznikne.

Žil byl jeden mládenec…

John Cooper se narodil již před 98 lety. Nejen, že stojí za velkými úspěchy ve Formuli 1, ale také za tradičním sportovním duchem značky MINI. Před 60 lety položil základy legendárního závodního vítězství v klasickém Mini. Byl to začátek spolupráce mezi MINI a rodinou Cooper, která pokračuje dodnes. Vydání MINI Anniversary Edition je poctou Johnovi Cooperovi, který zemřel v roce 2000. Svůj status závodního průkopníka si vysloužil již v padesátých letech minulého století a se svými sportovními vozy s motorem uprostřed způsobil revoluci ve Formuli 1. Pomohl tak zajistit Jacku Brabhamovi dva tituly mistra světa v letech 1959 a 1960 v závodních vozech Formule 1 Cooper. Jeho záliba v neortodoxních řešeních byla podobná jako u přítele a kolegy designéra Aleca Issigonisa, který zase s klasickým Mini způsobil revoluci v segmentu malých automobilů.

Ještě před uvedením nového MINI na trh v roce 2001 byla vytvořena značka John Cooper Works. S touto značkou pokračoval ve spolupráci s MINI John Michael „Mike“ Cooper, syn šéfa týmu Formule 1. Od roku 2008 modely John Cooper Works představují vrchol nabídky. Společná sportovní kariéra MINI a JCW byla v poslední době patrná ze šesti celkových úspěchů na Rally Dakar. V nejnovější generaci Charlie Cooper přispívá jako závodník a velvyslanec značky k pokračování spolupráce mezi svou rodinou a MINI.

  Maserati MC20 získává od američanů aerodynamický bodykit

Zrod prvních svého druhu

John Cooper okamžitě rozpoznal sportovní potenciál kompaktního čtyřmístného vozu a zahájil konstrukci malé řady vozidel s většími brzdami a zvýšeným výkonem motoru z 34 na 55 koní. Mini Cooper se hned od počátku výroby v září roku 1961 stal okamžitým úspěchem. O dva roky později následoval ještě silnější Mini Cooper S, který položil základ pro tři celková vítězství na Rally Monte Carlo v letech 1964, 1965 a 1967. Od té doby se tuningové sady Cooper pro produkční vozy značky těší rostoucí oblibě.

Dárek ve stylu

Exteriér

Speciální edice bude pouze jako základní třídveřové Mini, Mini Cooper S a Mini John Cooper Works. Výroční edici poznáte na první pohled díky použití zeleného laku British Racing Green s bílými prvky jako tomu bylo u závodních Mini. Alternativně je k dispozici metalická varianta Midnight Black a pro Mini JCW je k dispozici také barva karoserie Rebel Green. Všechny laky jsou kombinovány se střechou, kryty vnějších zpětných zrcátek, klikami dveří a obrysy světlometů a zadních světel v bílé barvě. Další prvky exteriéru jsou nabízeny ve vysokém lesku Piano Black. Tyto prvky exteriéru jsou doplněny bílými pruhy kapoty a červenou linkou. Číslem 74 na kapotě a dveřích edice vozidel odkazuje na začátek sportovní kariéry. MINI Anniversary Edition kombinuje obsah výbavy John Cooper Works Trim s exkluzivními vlastnostmi. Například odpružení s frekvenčně selektivním tlumením doplňují 18palcová kola z lehké slitiny JCW ve dvoubarevném designu Circuit Spoke.

  Nové modely Nissan odkryty v oficiálním videu

Mini Cooper Anniversary Edition

Obrázek 1 z 28

Interiér

Edice potěší sportovním nádechem hlavně v interiéru. Najdeme zde sportovní sedadla JCW, čalounění stropu v antracitové barvě, pedály z nerezové oceli a obložení interiéru ve vysokém lesku Piano Black. Jméno rodiny najdete také na sportovním koženém volantu Nappa. Na straně řidiče je vnitřní povrch opatřen podpisy Johna, Mika a Charlieho Coopera. Po otevření dveří řidiče najdete znak s podpisem zakladatele sportovních Mini, ručně psané číslo modelu „1 ze 740“ a nápis „60 YEARS OF MINI COOPER – THE UNEXPECTED UNDERDOG“. Edici lze dle libosti dovybavit originálním příslušenstvím MINI Waistline Finisher v barvě Piano Black dotváří atraktivní kontrast mezi černými a bílými ozdobnými prvky na exteriéru. Mezi další doplňky patří výfukové koncovky v karbonovém provedení.

MINI John Cooper Works

Pro MINI John Cooper Works ve výroční edici jsou k dispozici také děrované a štěrbinové brzdové kotouče JCW. To nabídne 225 kW / 306 k a technologií odpružení vyvinutou na základě závodního know-how. Ten posloužil i jako základ pro Safety car seriálu Formule E.

Reklamy