fbpx

Nová Honda Accord: vlajková loď ještě dospělejší!

Novinky

Written by:

Před sedmi lety jsme se rozloučili s osmou generací povedeného japonského sedanu a kombi. Honda Accord se nyní ukazuje již ve své 11. generaci a pouze v Americe. Jak by se vám nový luxusní sedan líbil u nás?

Jakákoliv sebemenší úprava prodejně úspěšného vozidla je v automobilovém průmyslu vždy riskantní záležitostí. Honda Accord je bezpochyby úspěšná. Ve zmenšujícím se segmentu sedanů střední třídy se v roce 2021 umístila na druhém místě za Toyotou Camry a zabodovala v první dvacítce nejprodávanějších vozů roku na tamním trhu. Nyní je na řadě nová generace, která se snaží získat pozornost kupujících propracovaným stylem, více technologiemi a lepším hybridním pohonným ústrojím.

Stále věří atmosférickému srdci

Nejprve se věnujme pohonnému ústrojí, protože to by mohlo být pro některé předmětem diskuse. Pro rok 2023 zmizí volitelný přeplňovaný motor 2,0 l o výkonu 252 koní. Kromě toho je výkon modelu Accord Hybrid snížen na 204 koní (odcházející model měl 212 koní). Stále je vybaven 2,0litrovým čtyřválcem a dvoumotorovým elektrickým systémem, ale jedná se o hybridní pohonné ústrojí 4. generace s novým motorem a elektromotory umístěnými vedle sebe. Zatímco výkon se mírně snížil, aktualizovaný systém zvýšil točivý moment na 335 Nm oproti 314 Nm.

Honda tvrdí, že díky této pohonné jednotce je řízení modelu Accord Hybrid zábavnější. Honda také uvádí, že očekává, že polovinu prodejů nového modelu Accord bude tvořit hybrid, což znamená, že druhá polovina bude prodávat známý 1,5litrový přeplňovaný motor Honda. Ten stále generuje 192 koní, ale díky drobným aktualizacím je kultivovanější a citlivější. Přední kola pohání převodovka CVT a nejnovější model jezdí na přeladěném odpružení s novými ložisky uložení tlumičů a kulovými klouby vpředu. Accord 2023 má také lepší tuhost podvozku díky tužším vzpěrám karoserie a modernizovaným předním výztuhám.

  Japonská klasika bez střechy? Žádný problém…

Konzervativnější a jednodušší design

Že Civic ukázal nový designový směr japonské značky, je jasné při pohledu na nejnovější modely. Po umírněnějším designu HR-V, CR-V nyní i Accord se snaží zalíbit většímu spektru zákazníků. S předchozími generacemi si ho určitě nespletete. Již teaser a uniklé patentové snímky ukázaly střídmější a jednodušší tvary karosérie. Tváři dominují tenké přední světlomety a menší mřížka chladiče, přičemž čisté linie karoserie se jemně obloukovitě stáčejí dozadu. Z profilu se Accord nijak výrazně nezměnil. Naopak vzadu se novinka tváří jako nejnovější „fauvéčko“. Zadní světla jsou v horní části propojená tenkým pásem ohraničeným černým plastem. Nový Accord je o 7,1 centimetru delší, o 1,27 cm širší. Standardně vyjíždí na 17palcových kolech. Devatenáctipalcová kola jsou u vyšších úrovní výbavy volitelná.

Uvnitř je cítit větší vliv modelu Civic, zejména díky vzoru kovové sítě, který se táhne přes palubní desku. Ve vyšších výbavách najdete 12,3palcový středový dotykový displej, největší, jaký kdy Honda nabízela. Standardem je 7palcová obrazovka a všechny Accordy používají standardní 10,2palcový digitální displej řidiče. Nejnovější asistenční a bezpečnostní systémy Honda Sensing jsou součástí standardní výbavy, stejně jako nově navržené airbagy pro cestující na předních sedadlech. Poprvé se v modelu Accord objevují také standardní kolenní airbagy a boční airbagy pro cestující na zadních sedadlech.

  Manhart TM3 510: Manhart ukazuje tuning budoucnosti
Civic jak vyšitý! V novém accordu se evropský zákazník hondy bude cíti jako doma

Co se týče technického oddělení, Accord 2023 je schopen aktualizací OTA (Over the Air) pro téměř všechny své počítačové systémy. Novinkou pro vrcholnou výbavu Accord Touring je vestavěný systém Google, který zahrnuje řadu aplikací Google, jež lze ovládat hlasem pomocí asistenta Google.

Při uvedení na trh bude Accord 2023 nabízen v šesti úrovních výbavy. Základní výbavou je LX a jedinou nehybridní výbavou je EX. Výbavy Sport, EX-L, Sport-L a Touring jsou hybridní. Ceny budou zveřejněny blíže k datu zahájení prodeje nového Accordu.

40 let Accord

Nový Accord 11. generace se bude i nadále vyrábět v automobilce Marysville Auto Plant v Ohiu, čímž Honda pokračuje ve svém závazku vyrábět produkty v blízkosti zákazníka. Od zahájení výroby v USA v roce 1982 vyrobila společnost Honda v Ohiu více než 12,5 milionu vozů Accord. Tento model 1.11. oslavil již čtvrté desetiletí!

Reklamy