fbpx

Nová Lancia Aurelia: restart italské automobilky

NovinkyTOP

Written by:

Lancia připravuje uvedení tří nových modelů na trh v příštích šesti letech: Ypsilon v roce 2024, Aurelia v roce 2026 a Delta v roce 2028. Mezi nimi bude Aurelia pro italskou značku největším zjevením, pokud jde o karosářské provedení. Crossover bude zcela elektrický a s dynamicky zkosenou střechou ve stylu SUV kupé!

Aurelia bude vlajkovou lodí modelové řady Lancia, která přijde s největším rozvorem. Bylo oficiálně potvrzeno, že model bude měřit na délku 4,6 metru, což je o něco méně než BMW řady 3 a Mercedes-Benz třídy C. Na rozdíl od posledně jmenovaných, které jsou k dispozici ve verzích sedan a kombi, však Aurelia zaujme dobrodružnější postoj. Nový model chystá spojit hranice mezi vozy s klasickou karosérií a SUV.

Stylový, praktický crossover. Ale bude to stále kráska jménem Lancia?

Grafik Jean Francois Hubert si novinku představil jako sourozence evropského Peugeotu 408, Citroënu C5 X a připravovaného Opel Manta. Na renderu je Lancia Aurelia se tedy dočkala siluety SUV kupé. Například ale v tiskové zprávě Peugeot nový model uvádí jako hatchback, Citroën zas svůj model jako skvělou kombinaci SUV, kombi a limuzíny.

Zatímco rozvor a proporce by mohly vypadat podobně jako u výše zmíněných modelů, Aurelia bude mít unikátní karoserii. Naštěstí tedy nepůjde o sdílení většiny komponent jako tomu je u jejich nejmenších MPV. Nezávislý tvůrce si ji představoval s méně agresivním, ale opulentnějším vzhledem. Osobně v něm dost vidím poslední Deltu a Ypsilon. Autor se inspirací z předchozích modelů Lancia netají.

  Hledáte ideální auto pro ženu? Kupte jí velký Lexus
Lancia Aurelia; zdroj Carscoops by Jean Francois Hubert/SB-Medie

V přední části dostane Aurelia osvětlenou mřížku chladiče, kterou slíbil Jean-Pierre Ploué, nový šéf designu Lancie. Navážou na ni LED světlomety mandlového tvaru podobnými konceptu Fulvia z roku 2003. K dalším prvkům patří široký nasávací otvor nárazníku, decentní plastové obklady kolem podběhů a na bočních prazích, svalnaté blatníky a samozřejmě elegantní linie střechy. Dvoubarevné zpracování s kontrastní černou střechou a design kol s velkým průměrem jsou pro Lancii typické.

Prémiový, technikou naplněný a retro stylem inspirovaný interiér

Interiér bude inspirován ikonickými modely Lancia a italským nábytkem, přičemž „moodboard“ automobilky (inspirace pro designéry značky) avizuje světlé čalounění a retro vzory. Generální ředitel Lancie Luca Napolitano prozradil, že se nebojí srovnání ani s Mercedes-Benz! Nejsou-li jeho slova pouhým výstřelem do tmy, mohli bychom očekávat vysoce kvalitní materiály a lepší kvalitu zpracování, než kterou byla dosud Lancia nechvalně proslulá.

Co se týče techniky, jako každá moderní prémiová vlajková loď bude i Aurelia vybavena všemi vychytávkami. Udržme se ale nohama na zemi. Všechny budou ze zásobníku dílů Stellantis. Součástí paketu budou pravděpodobně nejnovější vymoženosti systémů ADAS do roku 2026 a propracovaný infotainment, který je pro tento segment důležitým prodejním argumentem. Lancia nedávno oznámila připravované rozhraní nazvané „SALA“ (Sound, Air, Light, Augmented), které řidiči umožní ovládat audiosystém, ambientní osvětlení a klimatizaci.

  Lancia ukáže tři nové modely na Lancia Design Day
obrázek z oficiální prezentace Lancia

Plně elektrické hnací ústrojí

Lancia se zavázala, že se do roku 2028 stane výhradně elektrickou značkou, tedy stejně jako avizoval Opel. Model Aurelia však bude nabízen výhradně v elektrické podobě již od svého debutu v roce 2026. Zatímco ostatní podobně velké crossovery fastback od Stellantisu jsou založeny na platformě EMP2, Aurelia bude s největší pravděpodobností stát na novější architektuře STLA Medium.

Soudě podle postavení modelu na vrchol (alespoň prozatímní) značky bude nastavení podvozku pravděpodobně zaměřeno spíše na komfort. Tím se italská automobilka odliší od historicky obdobně laděné Alfy Romeo, která se ještě více zaměří na sportovní jízdní vlastnosti.

Podle Stellantisu nabídne STLA Medium dojezd až 700 km. Baterie by pak měly nabídnout kapacitu z dnešního pohledu neuvěřitelných až 104 kWh. Architektura bude kompatibilní pro zástavbu jednoho nebo hned dvou elektromotorů. Očekává se výkonové rozmezí 201 k (150 kW) až 443 k (330 kW) a také nabídky pohonu všech kol.

Vlajková loď až za 4 roky

Debut modelu Aurelia je naplánován na rok 2026, takže neočekáváme, že bychom se v dohledné době dočkali testovacích mul nebo prototypů. Nicméně malý hatchback Ypsilon, které bude debutovat v roce 2024, nám dá představu o novém designovém jazyku Lancie, který bude aplikován i na vlajkové lodi Aurelia. Do té doby je to celé vybudované pouze na dohadech.

Zdroj CarScoops

Reklamy