fbpx

Nová Škoda Ferat a velké SUV inspirováno písmenem X.

Design

Written by:

Čím dál více se objevují nezávislí designéři, kteří by svými neotřelými nápady mnohdy mohli inspirovat samotné automobilky. Do redakce nám poslal Radim Urban, student průmyslové školy automobilové z oboru design vozidel, koncept většího SUV, inspirovaného písmenem X, na kterém pracoval ve spolupráci s Igorem Chvátalem. Podobného prvku se dočkala také nová Škoda Ferat, za nímž stojí francouzský designér Baptiste de Brugiere.

Škoda Vision XP z Česka

Za vznikem této vize stálo přání vytvořit stylové SUV pro mladoboleslavskou automobilku. Jak již bylo zmíněno výše, dvojice studentů se inspirovala písmenem „X“. Tento designový prvek najdeme jak v přední, tak v zadní části. Při tvorbě se nezapomnělo na prolisy, které tvoří tvar české vlajky! Přestože celý vůz vznikal nezávisle na automobilce, mladým designérům se podařilo zakomponovat do vozu DNA Škody. Celý projekt proto působí stylově a dynamicky, přestože se nejedná o nějaký sportovní vůz.

O pohonu Igor s Radimem podrobněji nepřemýšleli. Velikostně by měl Vision XP odpovídat koncernovému Volkswagen Touareg (délka 4754 mm, šířka 1928 mm a výška 1726 mm, rozvor 2855 mm). Skicy prošly kontrolou od učitelky z umělecké školy v Bratislavě a byly schváleny dokonce světoznámým CarDesignWorld!

  Nové logo Škoda AUTO: Co máme čekat?

Škoda Vision XP

Obrázek 1 z 4

Škoda Ferat na francouzský způsob

Původní vůz Škoda Ferat, který vznikl pro český horror Upír z Feratu, asi není třeba více představovat.

„Snažil jsem se právě o zachycení těch prvotních dojmů. Skicoval jsem tedy vůz tak, jak jsem si ho pamatoval z prvního setkání, a teprve když se mi povedlo tyto emoce a proporce z mých vzpomínek zachytit, pokračoval jsem s prací na nové interpretaci,“

Baptiste de Brugiere

Základní proporce s malou výškou vozu, „špičatá“ střecha a obří zadní spojler byly zachovány. Některé z těchto prvků francouzský designér dovedl trochu do extrému, aby mohl přidat autu další moderní prvky. Na svůj „krvežíznivý“ originál, který mimo jiné letos slaví 40 let, odkazuje černo-červeným zbarvením.

Škoda Ferat by Baptiste

Obrázek 1 z 6

Ve špičaté přídi s velkou maskou chladiče můžeme jasně tušit odkaz na designový jazyk aktuálních vozů ŠKODA. Baptiste k tomu využil především typický prvek zvaný „ŠKODA Power Dome“, tedy onen vyvýšený prolis na kapotě, který je tu opět velmi zdůrazněn. Originální čtveřice LED světlometů, které jakoby tvořily písmeno „X“, mají odkazovat na upíří špičáky. Pro Baptiste bylo nejtěžším úkolem jít proti proudu navrhování nových supersportů udržením klesající linie od předního blatníku dolů.

Reklamy