fbpx

Nová Škoda Superb už je v zápřahu! Co čekat?

Novinky

Written by:

Segment střední třídy, kam spadá také dvojice Superb/Passat, chudne. Renault Talisman jako nástupce Laguny neuspěl. Ford Mondeo nahradí podobně velké SUV stejně tak Opel Insignia. VW Group nicméně klasickým modelům věří i přes nepříznivé výhledy. Nová Škoda Superb byla vyfocena špionážními fotografy od kolegů z Motor1.com.

Koncern VW Group věří, že jeho nová generace dvojčat Passat/Superb přinese vysoké prodeje. A to právě kvůli odchodu výše uvedené konkurence. Přesto to je stále obtížný úkol, když v Evropě a dalších částech světa jsou v kurzu vozy SUV. Pravděpodobně poslední mainstreamové vozy střední třídy se spalovacími motory z koncernu mají přijít v roce 2023 a budou vyráběny škodovkou v Česku.

Zkoumejte, co skrývá

Do té doby je třeba ještě hodně testovat a vyladit všechny možné mouchy. Špióni amerického časopisu právě zachytili nový Superb. Prototyp byl opět zachycen v praktičtější verzi kombi. Nemějte však obavy. Běžný liftback zůstane ve výrobě. Mohlo se dle zpráv zdát, že stejně jako Volkswagen Passat už tříprostorovou karosérii nedostane. Aktuálně ostatně probíhá doprodej jeho osmé generace Passat sedan.

Podle kamufláže lze usuzovat, že vůz měl již kompletní sériovou karoserii i koncová světla. Exteriér ale nepředvádí žádné novinky převzaté z konceptu Vision 7S. Nový design Modern Solid tedy asi s největší pravděpodobností dostane opravdu až nástupce Kodiaqu. Ten se nacházel během testování také vedle nového Superbu. Kdo bude hrdě nosit nové logo, ještě není jisté.

  Ford Bronco 6x6: americký Mercedes-Benz G63 AMG 6x6

Uvnitř tlačítka nenajdeme

Pohled do kabiny odhaluje kompletně přepracovanou palubní desku. Stejně jako Enyaq má i Superb 2023 dotykový displej podobný tabletu, který vystupuje ze středové konzoly. Displej se zdá být větší než ten, který najdete v Octavii. Panel pod ním pravděpodobně obsahuje dotykové ovládací prvky. Tento plně digitální přístrojový panel bude asi novým standardem. Superb by tedy jako vlajková loď mladoboleslavské značky opět měl jako první nabídnout to nejlepší, co se v průběhu let dostane do celé modelové řady.

V rozhovoru pro Auto Express zhruba před rokem bývalý generální ředitel Thomas Schäfer krátce hovořil o kabině modelu Superb 2023 slovy, že „ponese náš nový uživatelský jazyk, který se vztahuje i na to, čeho se dotýkáte a co cítíte. Nejdříve ho dostane Superb a poté [druhá generace] Kodiaqu.“

Dále uvedl, že některé prvky budou převzaty z modelu Enyaq, takže volně stojící obrazovka by mohla mít stejnou úhlopříčku 13 palců jako v elektrickém SUV. Doufejme, že zde stále budou nějaká tradiční tlačítka a/nebo knoflíky, místo aby se vše muselo ovládat výhradně přes dotykovou obrazovku. K tomuto „beztlačítkovému ovládání“ přistoupil prvně nový koncept Škoda Vision 7S a předznamenává zjednodušený interiér budoucích škodovek.

  Mercedes-AMG SL 63 Motorsport Collectors Edition: Je to nutné?

Škoda Superb Combi 2023

Obrázek 1 z 8

Na elektřinu tu budou jiní

Superb a Passat by měly dostat finální vývoj spalovacích motorů koncernu VW v benzinovém i naftovém provedení. Spalovací motory byly zkonstruovány pro předpisy Euro 7, které mají přijít za pár let, protože tyto dva vozy se budou prodávat pravděpodobně minimálně do roku 2030. Plug-in hybridní pohonná jednotka je v plánu, ale čistě elektrického Passatu se nedočkáme. Ten zastoupí zcela nový model na základech konceptu ID. Aero. O ekvivalentním modelu Superb EV se v tuto chvíli neví.

Zdroj Motor1.com

Suma sumárum

Buďme rádi za to, co je. Nový Superb bude opět napěchován tím nejlepším a jako poslední bude králem střední třídy. Odchod k elektromobilitě se bude brzy týkat i Škody. Vzpomeňte na siluety vozů, které svítily kdysi za již bývalým šéfem Škoda AUTO Thomasem Schäferem při jedné z konferencí. Tři siluety představovaly elektromobily, kterých se dočkáme již brzy – Enyaq iV byl jedním z nich.

Reklamy