fbpx

Nové Volvo XC90 odhaleno na patentových snímcích

Novinky

Written by:

Volvo Cars se pod křídly čínského Geely ještě více zaměřilo na ekologii. Se slibem převtělení se na výrobce elektromobilů už do roku 2030 se také chystaná třetí generace největšího volva pochlubí čistě elektrickou variantou. Nové Volvo XC90 si navíc můžeme prohlédnout na patentových snímcích. Poprvé také s novým jménem!

Inspiraci konceptem Recharge nezapře

Nástupce populárního rodinného SUV Volvo XC90 dostal prvky z konceptu Volvo Recharge. Velký, luxusní čtyřmístný interiér využívající švédskou vlnu ze zodpovědných zdrojů do výroby asi novinka nepřenese. Pochybuju také nad speciálními pneumatikami značky Pirelli, které jsou vyrobeny zcela bez použití minerálních olejů a z 94 % z nefosilních materiálů. Co si už zajisté zachová je čistý a minimalistický design a elektrický pohon!

Volvo Concept Recharge

Obrázek 1 z 16

Náznak jeho designu jsme již viděli ve formě konceptu Recharge, nyní se dozvídáme další podrobnosti díky uniklým snímkům na profilu instagramu CocheSpias! Nové Volvo XC90 ctí zažitý trend nových vozidel ze švédské produkce. Minimalismus a důraz na pouze pár výraznějších prvků. Chybí kupříkladu klasická maska chladiče. Nové Volvo si ale s jinou značkou nespletete. Neustále se totiž přední světlomety charakterizují designem Thorova kladiva.

  Evropské Ford Bronco podrobněji. Je prvním z mnoha

Z profilu vůz vypadá větší než aktuální XC90. Hlavní změnou v proporcích je delší zadní část vozu. Největší model Volvo se tak pohybuje na pomezí SUV a kombi. Karoserie s vyšší stavbou nabídne vynikající výhled do všech stran, přičemž by ani příznivce vozů kombi neměla mohutnost SUV odradit. Nárůst centimetrů se má projevit zejména u pasažérů na druhé a třetí řadě sedadel. Také objem zavazadelníků naroste.

Vzadu se pak dál rozvíjí aktuální design automobilky. Vertikální světla nahradila LED pásy tvarované do písmene C a opticky, pravděpodobně lištou, spojené horním proužkem do jednoho celku. Jestli se nepletu, podél obou stran se téměř hned od střechy také objevuje tenký pás asi brzdových světel. Je dost možné, že podobně jako u nového Range Roveru se bude jednat o „tajná“ brzdová světla pod černým průsvitným plastem.

Drátů bude mít zas o kus více

Tento technický základ umožní nasazení čistě elektrického pohonu i využití spalovacích motorů – zcela jistě v hybridní formě.

Nová architektura SPA2 nahrazující stávající SPA bude k dispozici ve dvou odlišných formách. Verze pro elektrický pohon bude mít plochou podlahu pro uložení baterií a minimální převisy, z čehož bude těžit vnitřní prostor. Hybridy mají mít tradičnější proporce, které pojmou soustavu spalovacího motoru. Diesel se samozřejmě pod kapotu znovu nepodívá. Též je velmi malá pravděpodobnost zástavby spalovacího motoru bez pomoci elektromotoru.

  Hyundai opět upozorňuje na správnou výslovnost

Zbaví se většiny tlačítek a voličů ve prospěch velké dotykové obrazovky, která poběží na operačním systému od Google. Ten momentálně využívají všechny modernizované modely značky včetně nejmenšího modelu XC40 nebo Polestar 2.

Nová cesta, nové jméno

Poslední novinkou na seznamu bude změna jména! Ano, po dvou generacích a více než 20 letech (letos slaví druhé kulatiny) se zbaví svého původního jména XC90. S novým vytyčením svých cílů se Volvo bude zbavovat postupně alfanumerického označování. Po odhalení patentových snímků nového SUV se v souvislosti s ním začalo až nápadně připojovat označení Volvo Embla. Jestli je to ono neznámé nové jméno, jistě nevím.

Volvo Embla (XC90)

Obrázek 1 z 10

Premiéra má proběhnout podle plánu ještě letos. Do prodeje půjde v prvním kvartálu roku 2023. Dost možná je premiéra společně s dalším SUV – Polestar 3, který přijde už v říjnu.

Reklamy