fbpx

Nový Dodge Hornet: americký brácha Alfy Tonale

Novinky

Written by:

Kdo by si to byl býval pomyslel… Americký Dodge dostane čerstvou italskou techniku. Nový crossover Alfa Romeo Tonale dokonce nebude ani důkladně skrývat. Na trh nový Dodge Hornet dorazí už příští rok! A podle dostupných informací z automagazínu Motor1 se dočkáme i v Evropě.

Odlišný bude, ale základ pozná každý

Koncept Dodge Hornet ze ženevského autosalonu 2006, který se nikdy neuskutečnil, už brzy dostane produkční verzi (o konceptu se dočtete níže).

O tom, jak se dostatečně odliší italské Tonale a americký Hornet, víme alespoň částečně již nějakou dobu. Dost toho prozradily snímky testovacích prototypů, ale hlavně je řeč o letmém snímku nemaskovaného vozu. Přestože je vidět pouze přední levá část vozu, je zřejmé, že hlavní panely karoserie přenese z Alfy.

Tyto digitální kresby navrhují velmi agresivní design crossoveru na bázi Alfy Romeo Tonale. V přední části se nachází velká maska chladiče ve spodní části nárazníku a menší maska mezi světlomety. Designový jazyk přední masky vypadá jako směs současných modelů Dodge, včetně nádechu Challengeru a Duranga ve tvaru světelných skupin a mřížek.

  Mercedes-Maybach slaví 100 let! Připravil si speciální edici

Vzadu, alespoň podle těchto renderů, Hornet postrádá individualitu s pásem LED světel. Úzká světla s celkově velmi minimalistickým designem zadních partií do jisté míry připomíná Porsche Macan, i když v menším balení. Samozřejmě se jedná pouze o rendery a nemůžeme zaručit, že finální sériové vozidlo bude vypadat podobně, zejména vzadu.

Dodge jen na oko

Podle předběžných informací bude Hornet sdílet nabídku motorů s modelem Alfa Romeo Tonale. Pokud se to ukáže jako pravda, bude se ve Spojených státech základní model Dodge prodávat s hybridním pohonným ústrojím o objemu 1,3 litru, kterému bude stačit systémový výkon 272 koní (203 kW). Baterie s kapacitou 15,5 kilowatthodiny by měla zajistit dojezd na jedno nabití téměř 50 kilometrů na elektřinu.

Už před 5 lety nás opustila americká legenda – Dodge Viper

Alternativně si zákazníci budou moci zvolit 2,0litrový turbodiesel se čtyřválcem o výkonu 256 koní (191 kW) a točivém momentu 295 newtonmetrů. Evropští zákazníci budou mít k dispozici také mild-hybridní motor o objemu 1,5 litru a také vznětový motor.

  Opel jde do elektromobility jako blesk! Opel Manta se vrátí

Vstup na trh

Již dříve bylo potvrzeno, že Hornet se dočká oficiální premiéry na konci letošního roku. Vyrábět se bude společně s modelem Tonale v italském montážním závodě Pomigliano d’Arco.

Historické okénko

Robustní, schopný a rozhodně ne ‚roztomilý‘ – tak popisoval sám tehdejší designér. Dodge Hornet byl představen poprvé jako koncept roku 2006 na Ženevském autosalonu. Dalším cílem bylo posunutí hranice objemu interiéru. Robustní silueta s 19palcovými hliníkovými koly posunutými až do rohu karoserie, umocňují svalnatý až asertivní vzhled. Šířka crossoveru dosahovala téměř vozů segmentu C.

Vpředu najdete charakteristickou mřížku pro tehdejší modely značky Dodge. Umístěna je nad odhalený mezichladič motoru, který je lemován kanály přivádějící vzduch pro přední brzdy. Pod kapotou se nachází 1,6litrový 16ventilový přeplňovaný čtyřválec s rozvodem OHC o výkonu 170 k a točivém momentu 224 Nm při 4000 ot/min.

Reklamy