fbpx

Oliver žije a Richard Hammond s ním má velké plány!

TOPZajímavosti

Written by:

Pro speciál Botswana 2007 v době největší slávy pořadu Top Gear si Richard Hammond koupil tehdy 44 let starý Opel Kadett A za 1 200 liber. Jakmile padla finální klapka speciálního dílu, rozhodl se vůz poslat do Velké Británie. Bohužel kvůli problémům s papírováním mu to trvalo dva roky. Až před několika lety Hammond oznámil své plány na oživení malého sedanu (Oliver) pro společnost Drive Tribe, kterou založil společně s Jamesem Mayem a Jeremym Clarksonem.

Proces restaurování nyní dokončila Hammondova vlastní dílna „The Smalllest Cog“. Co to je? Kadett A první generace z roku 1967, pokud nepočítáme krátce existující předválečný stejnojmenný vůz. Miniaturní dvoudveřový sedan poháněl tehdy nový čtyřválcový motor o objemu 1,0 litru s výkonem 40 koní. Mimo jiné existoval také motor „S-Motor“ s vyšší kompresí, který dával dalších osm koní navrh. Hammondův vůz disponuje však základním motorem, který přenáší výkon na zadní kola.

Opel Manta GSe ElektroMOD oficiálně! Nabídne manuál!

Prý má příliš měkké odpružení a hodně se naklání, zatímco bubnové brzdy vpředu i vzadu nejsou nic moc. Tento Kadett v originálním stavu byl vyroben před 55 lety. Ani tehdy se nejednalo o nejbezpečnější vůz, ale rozhodně má své kouzlo. V Botswana Special si tento odvážný Opel vedl obdivuhodně, i když Hammond narazil na problémy s jeho elektrickým systémem. Britský Top Gear za dob největší slávy byl tehdy podobnými speciály proslulý. James May zakoupil pro expedici Mercedes 230E z roku 1985, zatímco Jeremy Clarkson zvolil Lancii Beta Coupe z roku 1981.

  Škoda Muzeum láká na tajemství svých exponátů

Oliver, který dříve nesl špatnou barvou, nyní vypadá stejně jako v pořadu a jezdí na ocelových kolech jako kdysi. Nejedná se o úplnou renovaci. Některé vnější ozdobné prvky stále chybí, ale vůz je jinak kompletní. Richard Hammond si pohrává s myšlenkou udělat z něj historický rallye vůz, ale to se teprve uvidí.

Reklamy