fbpx

Kde přišlo Mini ke jménu Cooper? Zrodilo se v prašné rally a drsných závodech!

HistorieZajímavosti

Written by:


Známou britskou automobilku Mini nemusíme nijak zvlášť představovat. Dnes je tato značka na výsluní a to díky moderním technologiím, vzhledu a hlavně díky úsilí BMW.

Za zrodem původního slavného britského hatchbacku stojí dvojice Angličanů. Konstruktér Alec Issigonis a designer Leonard Lord. Když se Mini objevilo na začátku 60. Let na trhu, byl to obrovský boom, který nikdo nečekal.

Mini bylo malé, mrštné a stylové. Hlavně bylo převratné. V Mini, již zmiňovaný konstruktér přišel s revoluční koncepcí ,,všechno vpředu“. Motor, pohon, no prostě vše důležité. Nic, ale nebránilo tomu, aby se toto malé vozítko stalo jedno z nejoblíbenějších na celém širém světě a díky tomu se tento model vyráběl až do roku 2000, což znamená více jak 5 milionů kusů. Neuvěřitelné číslo!

Za dobu své existence bylo Mini vyráběno v mnoha více či méně známých verzích. Tou nejproslulejší byl model S, jenž tak výjimečný stal hlavně díky muži, který toto ho proslavil na dosud nevídané úrovni.

Otcem zmíněného vozu byl John Cooper. Ten se svým otcem založil malou společnost pro stavbua úpravu sportních a závodních aut, která se brzy stala špičkou ve svém oboru. Z jejich dílen zvešel dokonce nejeden monopost Formule 1. Zpět ale k Mini.

  TOP 10: Design, který šokoval

Výkon toho malého autíčka byl 100 koní a jeho váha byla tak malá, že dnešní Ford Fiesta je oproti němu tank. Díky vysokému výkonu a muší váze, byla verze S schopna se na trati měřit i s takovými jmény jako Ford Falcon s motorem V8, s Mustangem a dalšími legendami automobilového průmyslu ze Spojených států i Evropy. Snad nikdo tehdy nečekal, že John Cooper a jeho malé Mini začnou vyhrávat, přesto se to stalo. Vše začalo v roce roce 1961, kdy vznikla první závodní Mini Cooper. Mezi nejznámější vítězstvími malého Brita patří například výhra na Rallye Monte Carlo v letech 1964, 1965 a 1967.

Pokud mluvíme o prvních závodních strojích Minim je naší povinností zmínit i jejich působení v závodech Britském šampionátu cestovních vozů. Dnes je to 55 let co začali již zmiňované závody. Vznikly za účelem podpory automobilového průmyslu, který se nacházel v těžké krizi. Šlo o závody plné napětí a čistě vážně k závodění.

V polovině 60. Let přišli na scénu již zmiňované modely amerického průmyslu. Obrovské „ameriky“ s motory V8 byly silné, ale taky dost těžké a neohrabané. Proto na scénu přichází Mini a jeho malá čiperná autíčka, která byla nezvyklou konkurencí pro pěti litrové V8. Mini byla úžasná v zatáčkách, ale Mustangy, nebo Camara si s nimi na rovinkách dokázaly lehce pohrát. To z toho dělalo neuvěřitelně zajímavé souboje.

  TOP10: Nejdražší auta na světě

V roce 2001 odkupilo značku Mini německé BMW, kterému se podařilo tuto ikonu, včetně jména John Cooper vystřelit opět do nejvyšších sfér automobilového průmyslu. V roce 2003 se na trhu objevily první odkazy na John Cooper Works ve formě kitu pro sportovní Mini Cooper S, který navyšoval výkon motoru až na 200 koní.

V roce 2006 MINI přišlo na trh s verzí Cooper S JCW GP. Nejsilnější auto které značka kdy vyprodukovala. Výkon 218 koní a důkladné odlechčení vozu mělo za výsledek, zrychlení z nuly na 100 za méně, než 6,5 sekundy. Vyrobeno bylo jen 2000 kusů.

Napsal: Martin Šinglovič

Reklamy