fbpx

Rozhovor s Petrou Hellerovou: Modely aut jen pro muže?

Autíčko nebo model měl v dětství asi každý. Sbírání modelů aut je však již méně obvyklá činnost. O to více, když sběratelem je žena.

Rozhovory

Written by:

Něžnější pohlaví už se dávno zapojuje do světa automobilů. Vzpomeňme na Elišku Junkovou ve svém Bugatti. Již dříve jsme měli možnost udělat rozhovor s Míšou Sacherovou nebo Štěpánkou Mottlovou, která se na nedávném rallycrossu v Sedlčanech umístnila na skvělém 5. místě. Dnes máme možnost vám představit Petru Hellerovou, která si bez aut nedokáže představit svůj život. Radost jí přinese pouhý model vysněného vozu.

Ahoj Peťo, mohla by ses nám ve zkratce představit?

Ahoj, studuju obor chovatel cizokrajných zvířat v Praze – Čakovicích. Ale asi půjdu na obor automechanik, protože mě baví svět aut. Automechaničkou jsem chtěla být už od dětství, ale tak nějak rodina a i moje záliby ke zvířatům mě právě táhly k této střední škole. Řekla jsem si, že dodělám tuhle střední a půjdu na automechanika. Vysokou školu tedy neplánuju.

Jak jsi se dostala k autům?

K autům mě přivedl táta, který je automechanikem, takže k autům jsem měla blízko už od dětství. Tak jsem asi po něm zdědila i lásku k autům . . . Svá první autíčka jsem dokonce různě upravovala, třeba jsem jim namalovala pruhy a dělala různý tuning.

Otázku kterou nesmím opomenout. Jaký bylo tvoje první autíčko/model?

Modely sbírám už šest let. S auty jsem si ale hrála už dřív, takže úplně první autíčko si nepamatuji. Můj první kvalitní model, který byl už dražší, je Mercedes-Benz S 500 v měřítku 1:18 od Maisto. Postupem času mě chytlo sbírání modelů těch aut, které bych chtěla vlastnit.

Vybíráš si modely sama nebo je dostáváš jen jako dárky? 

Je to tak různě – buď si je kupuji sama já za peníze, které si našetřim nebo vydělám na nějaké brigádě, nebo je dostávám od rodičů nebo od rodiny. Třeba k Vánocům. Nakupuju je jinak osobně v jednom obchodu v Praze nebo přes internet.

  Rozhovor s Zdeňkem Fišákem o Volkswagen Festu
Přivážíš si ze zahraničí do Čech modely v podobě suvenýru?

Mám modely například z Paříže, kde mě okouzlil ve specializovaném obchodu s modely aut Mercedes-Benz GLE v černé barvě, nebo v Chorvatsku jsem sáhla po Lamborghini Galardo Spyder od Bburago.

Kolik máš modelů ve své sbírce a jaký je ten nejdražší?

Pokud shrnu modely všech velikostí, tak odhadem 250. To jsou modely, které mám opravdu vystavené. Nepočítám do toho část autíček, které mám nechané stranou, protože z dětsví utrpěly pár šrámů nebo jsou různě rozebrané. Co se týká nejdražšího modelu, tak u těch, které jsem dostala od rodiny, tam cenu nevím. A ten nejdražší model, který ve sbírce mám, je koncept BMW 3.0 CSL Hommage od Norevu. Nevím přesně, ale tuším, že stál okolo 5000 korun.

Nejdražší nemusí hned nutně znamenat nejoblíbenější.

Můj nejoblíbenější model je určitě Audi E-tron od Norev, který jsem dostala od svého nejlepšího kamaráda k Vánocům, takže proto je pro mě tak speciální. Jinak nejoblíbenější značkou je Norev, kvůli poměru kvalita/cena.

Podle čeho vybíráš modely?

Modely mám podle svých snů. Třeba jdu po ulici nebo sleduji novinky ve světě aut a některé se mi zalíbí, tak ho si ho pak zpravidla koupím. Například jsem to tak měla u „géčka“, abych alespoň měla menší verzi.

Řekla sis, že nějaký model nebo počet modelů je tvůj pomyslný cíl, po kterém už nebudeš pokračovat dál?

Tak to asi ne, protože těch modelů se vyrábí stále spousta a ani neplánuji, že bych skončila jen tak z ničeho nic. Důvodem je hlavně počet těch aut které se mi líbí a stále je nemám. Píši si dokonce seznam modelů, které bych v budoucnu chtěla ve své sbírce mít.

Jak vznikl účet Petacars na Instagramu?

Založení instagramu bylo spontánní. K focení modelů jsem se dostala díky mé kamarádce, protože jsme spolu chodili fotit na její profil, tak jsem si jednoho dne zkusila s sebou vzít model a něco vyfotit. Začalo mě to bavit, tak jsem na Instagram začala přidávat své modely.

  ROZHOVOR Ondřej Klymčiw: Škoda 130LR podruhé a lépe?
Na jaké nové příspěvky se můžeme těšit v budoucnu?

Určitě v srpnu budu nakupovat několik modelů, takže zajdu někam doprostřed Prahy a kvůli tomu, že tu nejsou turisti, tak to bude ideální. Cílem je vyfotit nové modely na některých nových místech. O prázdninách taky plánuji vzít modely veteránů s sebou na různé památky a místa po Čechách, aby pasovaly k té době.

Vím, že jezdíš s ABARTHem 500. Pro začátečníka je to víc než slušný start. Jak jsi se s k němu dostala?

Dostala jsem se k němu vlastně náhodou. V rodině jsme měli víc aut na jednoho a jelikož je táta automechanik, tak si koupí třeba porouchané auto za zlomek ceny a pak si ho opraví. Takto jednou táta získal Abarth 500, ale místo prodeje mi ho nakonec daroval. A musím říci, že jsem s ním moc spokojená. Bydlím totiž uprostřed Prahy, takže zaparkuji úplně všude. I když zvenku je to malé autíčko, tak uvnitř je to celkem praktické. Za mě je to nejlepší výběr auta do města, co jsem mohla udělat.

Spokojenost je tedy veliká. Vzdáš se ho, nebo uschováš v garáži jako svého miláčka?

Určitě ho prodám, ale zůstane se mnou alespoň v podobě modelu, který jsem si pořídila těsně před dostáním klíčků do ruky. Nebude to hned, protože s 500 každý den jezdím do školy. Nemusím řešit parkování a hlavně je to úsporné. Tudíž mám víc peněz stranou na své modely a to je pro mě docela důležité. V budoucnu budu koukat po Audi.

Děkuji za rozhovor a přeji Ti další zajímavé modely do Tvojí sbírky.

Reklamy