fbpx

Sedmdesátky na scénu! Opel Manta se vrací!

Je tomu už 50 let, co světlo světa spatřil kompatkní sportovní vůz Opel Manta A. Letos Opel hodlá jméno oživit! Můžeme se těšit na produkční model?

Novinky

Written by:


Kdo by to byl čekal!? Oslavu 50 let od zahájení výroby si kultovní model Manta odbyl již minulý rok. Karosérie ze sedmdesátek minulého století a použitá moderní technika, přívítejte restomod od Opelu.

Opel se vrací k bohaté historii modelů kupé

Ač se to při aktuálním pohledu do modelového portfólia automobilky s kořeny v Rüsselheimsu nemusí zdát, Opel býval kdysi celkem sportovně založenou automobilkou. Vše začalo roku 1965 na frankfurtském autosalonu u konceptu Experimental GT. Za dalších 36 měsíců spatřil světlo světa sympatický malý sportovní vůz Opel GT.

Zdroj: Opel; Opel GT 1968-1975; Opel Experimental GT

Za těchto skoro 66 let od uplynutí preméry prvního opelu s karosérií kupé, automobilka vyrobila další sportovní vozy. Nejvíce se nám asi vybaví modely Ascona, Monza nebo Calibra. Podobně Opel zavzpomínal v roce 2016 na svou sportovní minulost ve formě konceptu Opel GT Concept.

Restomod by Opel

Opel Manta GSe ElektroMOD se vrací zpět k legendárnímu Opel Manta z roku 1970 a současně dává další impuls rostoucímu fenoménu „restomodů“. Plně elektrický Manta GSe ElektroMOD s plně digitálním kokpitem je stejně sportovní jako originální Opel GSe a své další ambice zobrazuje ve své části „MOD“ – pro moderní technologie a udržitelný životní styl a anglickou zkratku „modification“. Tisková zpráva odkazuje na návrat k modelu Opel Elektro GT, který před 50 lety vytvořil světové rekordy v oblasti elektrických vozidel.

  Nová Kia Ceed nechce zapadnout v davu

Model Manta zrovna nedávno poskytla inspiraci pro design nové tváře značky – Opel Vizor, který do jednoho modulu integruje mřížku, přední světlomety a logo značky. Nové modely Opel Mokka a Opel Crossland už prvek Vizor, který bude charakteristickým znakem všech budoucích modelů Opel, obsahují.

Čistá elektromobilita

Opel vyzdvihuje přestavbu Manty na elektrický pohon také kvůli ponteciálnímu zákazu automobilů se spalovacím motorem. Opel Monza GSe ElektroMOD dokazuje nadčasovost linek z roku 1970. To, co bylo před půl stoletím sochařské a přímé, stále dokonale odpovídá filozofii designu Opel i dnes. Opel Manta GSe ElektroMOD by měl reprezentovat začátek nové budoucnosti, která je elektrická, bez emisí a plná emocí.

Co však je použito za techniku u nové Manty, nevíme. Aktuálně Opel využívá systém o výkonu rovných 100 kW s 50 kWh baterií.

V souladu s nastoleným plánem ekologie

Manta GSe ElektroMOD navazuje na „jednoduše elektrickou“ cestu automobilky Opel. Každý model Opel bude elektrifikován do roku 2024 a zákazník již má na výběr mezi plug-in hybridy, jako je Grandland X, a plně elektrickými BEV od malého vozu Corsa-e až po největší Zafira-e Life, včetně dodávek Vivaro-e a Combo-e.

  Hyundai začíná pracovat na vlastním supersportu! Dorazí za 5 let s logem Genesis

Historické okénko

Sportovní Manta debutovala v září 1970. Prezentace se konala v Timmendorfer Strand na německém pobřeží Baltského moře. Pro Opel byl Manta krokem do nového teritoria. “Místo toho, aby se stávající model stal zastaralým, je dnes představený vůz přírůstkem do naší nabídky a splňuje novou poptávku trhu,” uvedla dobová tisková zpráva. První generace Manta A přestala sjíždět z výrobní linky pět let poté. Nabídka motorizací čítala 1,2 o výkonu 60 koní až vrcholnou 1,9 o výkonu 105 koní. Na výběr byl 3stupňový automat nebo 4stupňová manuální převodovka. Manta B1 byla revolucí, která přinesla hrany v duchu doby a karosérii připomínající třídveřový hatchback.

Opel Manta A

Výroba kultovního sportovního kupé byla ukončena roku 1988, přičemž od roku 1982 pokračovala výroba ve třetí generaci Manta B2, která, ač byla spíče evolucí designu Manty B1, dostala zpět karosérii kupé. Mantu B2 jste mohli vidět třeba v rally nebo na okruhu.

Reklamy