fbpx

STK v době koronavirové aneb prodloužená technická kontrola

Podívejme se, jaké důležitá novinka se odehrála v době pandemie. Jestli přinese pro nás pozitiva je otázkou.

Pro řidiče

Written by:


Ministerstvo dopravy pomohlo nám motoristům posunout asi tu nejhorší událost, zejména pro majitele tzv. pracovních osobních vozů na pokraji rozpadu. Ano, je řeč o pravidelné kontrole ve stanici technické kontroly, zkráceně STK. Tento dvouletý cyklus postihne každého vlastníka auta a nemalé většině dělá “technická” vrásky na čele.

budova technické kontroly

Pandemie onemocnění COVID-19, neboli koronavirus, zasáhl určitě každého z nás. Ministerstvo dopravy České republiky, v souladu s nařízením Evropské unie, prodloužilo platnost kontroly v STK za toto období o 7 měsíců (viz prohlášení níže). Aktuálně se jedná o 10 měsíců!

“Vzhledem k obtížím při provádění pravidelných technických prohlídek za mimořádných okolností způsobených rozšířením onemocnění COVID-19, které v některých členských státech začalo již k 1. únoru 2020, by měly být pravidelné technické prohlídky, jež se měly uskutečnit v době od 1. února 2020 do 31. srpna 2020, provedeny později, avšak nejpozději sedm měsíců po původním termínu a dotčená osvědčení by měla zůstat v platnosti do takového pozdějšího data.”

Co to znamená v praxi?

Pokud vám technická kontrola došla třeba v srpnu 2020, můžete bez obav dojet na stanici technické kontroly až v březnu roku 2021. Ministerstvo dopravy však nabádá k neodkládání prohlídky na pozdější termíny. Má to dva jednoduché důvody. Tím prvním je, že již dnes můžete bez problému STK projít bez větších omezení. Poté je tu druhý důvod, jímž je tvorba čekacích lhůt na přelomu let 2020/2021. Důvod k obavám z dlouhých front může pramenit z přepisu vozidel z takzvaných “polopřevodů” z roku 2015. Situace se tak může opakovat právě z důvodu zbytečného odložení STK.

  Chytrá aplikace Pumpdroid ušetří nějakou tu kačku na palivu
Škoda Felicia

Co na to v zahraničí?

Pokud letos při cestě na dovolenou opouštíte naší zemi, nemusíte se obávat pokut za již neplatné datum STK v zahraničí. Toto nařízení ohledně prodloužení technických kontrol platí totiž pro celou Evropskou unii.

Máte tak možnost rozložit si výdaje za případnou opravu vozu na delší období, ovšem určitě bych případné opravy neodkládal příliš dlouho. Pokud by si někdo rád pročetl přesné znění, máte možnost.

Reklamy