fbpx

Tesla není první v prodeji elektromobilů v Evropě!

Novinky

Written by:


Stellantis je v Evropě na vzestupu, pokud jde o prodej elektromobilů. Čísla mluví jasně. Tesla v první polovině roku klesla v žebříčku pod francouzsko-italsko-americkou skupinu. Nově vzniklé skupině se dařilo natolik, že se dokonce dotáhla na Volkswagen Group!

Automobilová skupina, která vznikla spojením francouzské skupiny PSA a Fiat Chrysler Automobiles (FCA), se chce stát největším prodejcem bateriových elektromobilů v Evropě. Předběhnout tak chce Volkswagen Group s architekturou MEB a amerického giganta – Tesla Motors. Druhého jmenovaného už Stellantis překonal!

Hodně ale přesto málo

Podle údajů společnosti Dataforce, které citoval server Automotive News Europe, prodal Stellantis v první polovině roku 2022 v Evropě 105 413 plně elektrických vozů ve srovnání s prodejem 78 277 vozů Tesla a těsně zaostal za skupinou Volkswagen se 116 .307 vozy. Pro porovnání Volkswagen Group prodal celkem jen za duben v Evropě na 193 208 vozidel dle webu CarSalesBase.

Údaje zahrnují registrace elektromobilů ve 27 zemích Evropské unie a ve Velké Británii, Švýcarsku, na Islandu a v Norsku. Nutno podotknout, že chybí informace o prodejích z Portugalska, Švédska a Finska. Přesto se jedná o velmi malou část trhu, který elektrické vozy aktuálně zaujímají.

Podle analytika Matthiase Schmidta byl nejprodávanějším elektromobilem značky Stellantis v Evropě nový Fiat 500e, který byl ve druhém čtvrtletí také nejprodávanějším plně elektrickým vozem v západní Evropě. Poprvé od posledního čtvrtletí roku 2020 se tak této pocty nedostalo modelu Tesla.

  Kia bude vyrábět užitkové vozy! Pouze elektrické

Nový Fiat 500e byl ve druhém čtvrtletí nejprodávanějším elektromobilem také v Itálii a Německu, řekl investorům během hovoru k výsledkům za první pololetí generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares. Dalším klíčovým elektromobilem společnosti Stellantis byl subkompaktní hatchback Peugeot e-208, který byl ve stejném období nejprodávanějším elektromobilem ve Francii.

Fiat 500e

Obrázek 1 z 15

Opel se elektromobility nebojí! Opel Manta se vrátí na trh

Růst prodejů elektromobilů Tesla v Evropě se zpomalily problémy s výrobou. Prvním z důsledků je uzavření závodu v čínské Šanghaji, který vyrábí sedany Model 3 a crossovery Model Y určené na export do Evropy. V březnu letošního roku začala továrna v Berlíně produkovat Model Y. Pomalý náběh závodu však výrazně omezil výrobní kapacity.

Byla to jen náhoda?

Analytik Mathias Schmidt očekává, že se Tesla “ve třetím čtvrtletí vrátí s velkou pompou”. V Číně skončí tou dobou výluky kvůli koronaviru, v Berlíně se zvýší výroba a zlepší se problémy s dodávkami polovodičů. Schmidt předpovídá, že Tesla ve druhé polovině roku dodá v Evropě přibližně 200 000 kusů.

Přestože Tesla zaznamenala pokles evropských čtvrtletních objemů na nejnižší úroveň za poslední dva roky, její modely se v prvním pololetí stále držely na prvních dvou místech v Evropě. Vedl Model Y s 39 969 prodanými kusy, v závěsu Model 3 s 38 280 kusy, Fiat 500e s 32 315 kusy a Peugeotem e-208 s 21 918 kusy. Nejprodávanější elektromobil koncernu Volkswagen, Škoda Enyaq iV, se umístil na pátém místě s 19 951 prodanými kusy.

  Lotus bude jedním z účastníku seriálu Extreme E!

Elektrifikovaná MPV

Prodeje Stellantisu zahrnovaly také několik tisíc plně elektrických osobních dodávek, včetně kompaktní dodávky Citroën ë-Berlingo (956 prodejů) a jejího sourozence Opel Combo-e (866) a pár stovek Peugeotu e-Rifter. Ke trojici dodávek (nepočítám Toyotu ProAce City EV a Verso EV) se brzy přidá nové Fiat e-Doblo.

Fiat E-Doblo

Obrázek 1 z 25

Mezi klíčové modely, které budou uvedeny na trh v příštím roce, patří plně elektrické verze kompaktních vozů Peugeot 308 a Opel Astra a také nové kompaktní SUV Peugeot 3008.

Suma sumárum

Elektromobilita je drahou záležitostí. Prodeje nejlevnějších elektromobilů a odliv zákazníků od těch větších hovoří za své. Opel Rocks-e by mohl být takovou první vlaštovkou, kde elektrické vozy mají svůj smysl.

Reklamy