fbpx

Volkswagen Fest 2020 aneb koronaviru se nebojíme

Pandemie Covid-19 zasáhla většinu akcí konající se v první polovině roku. Nyní přišla druhá vlna, která málem zařízla Volkswagen Fest. Naštěstí jen málem…

ZOOM

Written by:

Volkswagen Fest 2020

Obrázek 1 z 106

Koronaviru navzdory, ale bezpečně. Tak by šlo označit letošní Volkswagen Fest na letišti Hosín u Českých Budějovic, mezinárodní sraz Volkswagenů, který se zde koná každý rok. Poslední víkend měsíce srpen jsem měl skvělou možnost být součástí tohoto festivalu a musím říci, že už od prvního dne to tu žilo.

Už hodinu po oficiálním otevření brány byla většina stánků na svém místě a ladily se jen detaily. Kdo dorazil dřív do obchodu s merchem, mohl koupit třeba krásnou kšiltovku nebo batoh. Oba suvenýry byly ovšem rychle pryč. Prvním rokem zavedené vratné kelímky slavily velký úspěch. Za vratnou zálohu 50 kč jste dostali kelímek z pevného plastu a motivem Volkswagen Festu.

Kdo nedorazil, prohloupil…

Kdo nedorazil, protože se bál možného nakažení, prohloupil. Už při vjezdu, kde si mimo jiné vyzvedávali účastníci srazu svá čísla s dárkovými balíčky, kontrolovali organizátoři každého příchozího bezdotykovým teploměrem. Po areálu letiště Hosín byly rozmístěné toalety ve větším počtu a všude přítomná dezinfekce. Letos byl pocitově areál prázdnější, avšak kvůli větší ploše, které letiště poskytlo pro mezinárodní sraz Volkswagenů. Právě i větší odstupy mezi sebou, spolu s plochou rozdělenou na sektory, měly pomoci ke splnění přísných hygienických opatření proti nákaze nemoci COVID-19.

Dost bylo nudných řečí, je čas říct něco k vozům, které tam byly a o které šlo. Máte-li rádi veterány nebo auta ze „zlaté éry tuningu“ přijdete si na své. Společnost CB Auto, jako každý rok, přivezlo nové modely Volkswagen, které jste si mohli samozřejmě bezplatně vyzkoušet. Největším překvapením na jejich stánku byl ostrý crossover s přídomkem R. Hned vedle malé stage zaparkoval nový Volkswagen T-Roc R!

  Volkswagen Fest 2k21: poprvé VIP host, poprvé svým autem

Sobota den D

Druhý den bylo letiště takřka plné, ale stále přijížděly další vozy. V sobotu si za menším oplocením, kde normálně stojí ultralighty a jiná letadla, našla místo skupina vyšperkovaných Volkswagenů. Čtveřici výfukových koncovek zdobil například tento zlatavý Volkswagen Passat. O pár metrů blíže letištní dráze byla velká stage, kde jste se mohli pochlubit svým vozem a po stranách se nacházely stánky s občerstvením spolu s velkými stany, které v případě deště sloužily jako útočiště strávníkům.

Na druhém konci byla řada „pašíků“ generace B6 čítající přes tucet kusů! Hned za nimi byla runway, na které probíhaly od sobotních dopoledních hodin rozjížďky a přípravy na ostré sprinty. Ač byly jasně dané kategorie, mohli jste vidět bok po boku závodit Lupo na steroidech versus Golf R32. Na Volkswagen sraz se dostaly i vozy jiných značek, které se nechtěly nechat zahanbit na sprintech. Jmenovat mohu třeba vymazleného Fiata Punto nebo Peugeot 406 SW. Asi tím největším překvapením pro soupeře bylo nejen jmenované Lupo, ale také bílý Golf první generace, který kromě soupeřů také diváky nechával v dýmu sazí. Největším modelem, který se vydal na sprinty, byl Volkswagen T5 v přestavbě na pojízdnou hospodu.

Kdo nestál u sprintů, mohl na trenažéru od ÚAMK vyzkoušet náraz v rychlosti 30 km/h. Nebo si vystát docela rychle vytvořenou a dlouhou frontu na tombolu. Co přilákalo tolik lidí a neodradilo je ani čekání? Cena jednoho lístku byl pouhých 10 korun, přitom se hrálo o velmi zajímavé a hodnotné ceny! Komu však trpělivost chyběla, mohl usednout za volant jednoho z přistavěných testovacích vozidel od CB Auto. Volkswagen fest myslel i na ty nejmenší. Kromě zábavy u malého pódia, kde bylo pro děti připraveno pár stylových Volkswagen odstrkovadel, jste mohli své ratolesti nechat upustit uzdu jejich fantazii při pokreslování staršího Transportéru.

  Manhart MH2 450 bude stačit než přijde M2

Konec dobrý, všechno dobrý?

Po odjetí sprintů, kdy se počítal nejlepší ze třech startů, došlo k večeru na vyhlášení vítězů z daných kategorií. Ti si odnesli pár drobností a originální trofej, udělanou z pístu motoru. Hned po vyhlášení jste mohli zůstat u pódia a užít si Paulieho Garanda. Den uzavírala záležitost, na kterou snad všichni z účastníků čekali, jednalo se o losování VW Golf MK1 cabrio. Počasí bohužel nedovolilo, aby golf odhodil plátěnou střechu a ukázal se v celé své kráse. Losování proběhlo, jak se patří, i s účastí notáře a pořadatele celé akce Zdeňka Fišáka. To napětí přítomných bylo zřetelné. Po krátkém prohrábnutí urnou už byl znám výherce. Ondřej B. se ani nemohl pořádně vyjádřit, jak velkou radost má. A my se mu ani nedivíme… Vyhrát krásného golfa v kabriu se přece nestává denně!

Minulý rok bylo účastníků 829. Dle slov Zdeňka to bylo: „Jako bys měl běžet sprint, ale zasekneš se v šatně“. Letos, přes velkého strašáka v podobě Covidu-19, se povedlo tuto hranici překonat, a to o 5 vozů. Věřím, že se to příště povede #1000autnebonic3KdyzBudeHezky. Jak řekl Zdeněk je to hlavně o lidech. Tento festival, dříve sraz, navštěvuji už asi 7 let a jestli u nějakých festivalů máte pochybnosti, zda dorazit, tady na Hosíně je zahoďte. Protože ani nepřízeň počasí ani covid tu skvělou atmosféru Volkswagen Festu nezkazili!

Tak zas příští rok na Volkswagen Fest 2k21.

Reklamy