fbpx

Volvo přijde již brzy se svým MPV!

Novinky

Written by:

Volvo se chystá oslovit zcela novou sortu lidí. Jestli vám SUV nevoní, ale potřebujete odvézt početnou rodinu a potrpíte si na švédského výrobce, jste právě v oné skupině. Už brzy debutuje zajímavá novinka, která se vám bude chtít zalíbit.

Automobilka v minulých dnech pro média v Číně odprezentovala své budoucí plány a to již pro tento rok. O to víc překvapilo, že padla zmínka rovnou o třech dosud neznámých modelech! Volvo si však své tajemství střeží více než obstojně. A tak musíme umět číst mezi řádky.

Co čekat od Volva?

Švédská automobilka představila miniaturu svého MPV v prezentaci. Podle informací Car News China Volvo ukázalo rozvoj portfolia čistě elektrických vozů. Zatímco v předchozích dvou letech se zákazníci nejen u nás, ale také v zahraničí, museli spokojit s nabídkou elektrické varianty malého SUV, už letos se rodina výrazně rozroste.

Během letošního roku přijde na trh Volvo EX90, dosud blíže nespecifikovaný sourozenec EX90 Excellence, subkompaktní SUV EX30 a právě MPV. Posledně jmenovaný by se měl dle očekávání ukázat světu už ve třetím čtvrtletí letošního roku. Přestože během podzimu uvidíme pouze koncept, podle zprávy se sériová verze dostane na čínský trh už koncem roku! Koncept MPV se bude nepochybně lišit od produkčního modelu pouze v detailech.

Nutno ale podotknout, že se o MPV v souvislosti se švédským výrobcem nemluví poprvé. Tehdy se v médiích objevovalo v hojné míře zprávy o modelu s názvem XC100 Recharge. Oficiální uveřejnění plánů volva pohled shora na nové modely tyto spekulace potvrdily. Barevné modely byly před dvěma lety jen XC40 Recharge a C40. Když k nim přidáme model EX90, pak zbývají ještě 4 zahalené modely.

  Volvo představilo nový 1,5litrový tříválec pro XC40

Volvo se vrací k pohonu zadních kol po 25 letech! | AutoZoom (auto-zoom.cz)

Ať počítám, jak počítám, v souhře s únikem prezentace Volvo s třemi modely čekající na prezentaci v roce 2023 tu máme ještě jeden model. Dle stínu vykreslující boční profil lze mluvit o vozu SUV kupé. Do roku 2025 je však času dost a není třeba ještě pídit po detailech.

Základ z Číny, zbytek Volvo ukuchtí vlastní

Vůbec první MPV značky Volvo má technicky vycházet z modelu Zeekr 009. Nedávno představené MPV šokovalo nejen svým futuristickým hranatým designem, ale také technickými parametry. Výkon je 544 koní. Kapacita baterií vystačí na překvapivých 844 km!

Obě značky, Volvo i Zeekr, jsou ve vlastnictví společnosti Geely. Sdílení větší části komponent je tedy očekávatelné. Chystané MPV by mělo dorazit s dvoumotorovým uspořádáním, pohonem všech kol a platformou SEA (Sustainable Experience Architecture) modelu 009. Volvo však dostane střídmější exteriér po vzoru EX90.

Volvo vždy kladlo ochranu před nárazem na první místo svého seznamu priorit. Nové MPV by sérií asistentů doplněných o airbagy mělo aspirovat na špičkovou bezpečnost v nové kategorii. Existuje velká pravděpodobnost, že švédská automobilka převezme autonomní technologie z nového modelu EX90 EV.

  Rolls-Royce Spectre: elektrické kupé na sněhu

V krátkosti zmíním, že se nové elektrické SUV může pochlubit řadou senzorů (včetně osmi kamer a 16 ultrazvukových senzorů), které jsou schopny sledovat objekty na určitou vzdálenost. Je nepravděpodobné, že by se jednalo o plně autonomní MPV, přestože to konkurence jako Holon již umí, ale nabídne právě velmi pokročilé schopnosti autonomního řízení.

Dva ještě zbývají

Další varianty modelu EX90 jsou oznámeny i pro americký trh. Tamní se dle neověřených zpráv mají dočkat výkonnějšího pohonného systému. Na řadu přijde spolupráce se společností Polestar. Zpráva CNC však hovoří o jiné, luxusní variantě „Excellence“. Tu už mnozí znají z minulosti. Nejluxusnější XC90 s luxusními čtyřmi sedadly nesla tentýž název. Z tohoto lze odvodit, že EX90 Excellence pravděpodobně i nadále nabídne minimalistický švédský luxus pro ty, kteří se raději nechlubí svým bohatstvím.

Roli cenově dostupného elektromobilu má převzít chystaný nejmenší model. Ještě letos si stihne odbýt premiéru. Podle CNC se nové Volvo EX30 zařadí pod model XC40 Recharge. Díly má sdílet s dalšími kompaktními elektrickými crossovery, jako je Smart #1 a Zeekr 003.

Poprvé se model EX30 ukázal zahalen ve tmě krátce při debutu velkého SUV EX90 minulý listopad

Zdroj: Car News China

Reklamy