fbpx

Jak vypadá barva, na které Lexus pracoval 15 let? Je tak speciální, že ji ani objektiv správně nezachytí.

Zajímavosti

Written by:


Královna modrých barev, asi takhle by se dala nazvat barva, na které pracoval Lexus přes 15 let. Lexus představil opravdu luxusní barvu „Structural blue“, která je inspirována samotnou přírodou. Konkrétně motýlem Morpho. Samotná automobilka uvádí, že vývoj barvy měla na starosti dvě technická centra Lexusu. První centrum se nachází v Ann Arbor v Michiganu (USA) a druhé v Japonsku.

Hlavním cílem bylo navrhnout lesklejší, hlubší a modřejší odstín modré než cokoliv jiného předtím. Ve výsledku se tak jedná o materiál, který mění barvu odráženého světla. (Předem Vás ovšem musíme zklamat, neboť z fotek nevypadá lak kdovíjak speciálně. Efekt laku byl navržen čistě pro potěšení lidského oka, ne čoček a snímačů fotoaparátů. Nedokážou totiž odstín reálně zachytit).

Právě vzácný motýl Morpho se stal pro vývojáře samotnou inspirací. Motýl žije na území Severní a Jižní Ameriky, jeho krása spočívá v modrých třpytivých křídlech. Úchvatnější ovšem je to, že ve skutečnosti má křídla bezbarvá, nikoli modrá. Jeho barevný odstín je způsoben odrážením světla z mikroskopické mřížky struktury křídel.

Motýl Morpho, Costa Rica, Střední America

„Structural blue“ byla představena na kupé Lexusu LC 500h. Barva má sedm vrstev. Jenže na začátku se počítalo se čtyřiceti vrstvami laku. Vývoj ale vůbec nebral konce, a tak byl snížen na celkových sedm. Díky tomuto počtu se může odstín aplikovat v rámci nákladů na produkční vozy. Tudíž až teď se podařilo Leuxusu po 15 letech usilovného vývoje dokončit práci.

Třpytivost barvy se neustále mění, můžou za to nanostruktury. Těch najdeme celkem na laku 300 gramů (tato váha odpovídá 300 miliardám miniaturních barevných šupinek, či chcete-li vloček). Pigment klasického laku odráží jako viditelnou modrou barvu méně než 50 procent příchozího světla. U tohoto zcela atypického laku je tato hodnota prý téměř u 100 procent!

Co se týče výrobního procesu, tak ten trvá osm měsíců. Zapotřebí je 12 produkčních kroků a kvalitativních kontrol je celkem dvacet. Lexus navíc uvádí, že pigment se nanáší na karoserii ve vrstvě o tloušťce 15 mikrometrů. Denně je možno vyprodukovat pouze dva vozy s tímto lakem. Lexus LC 500 a hybridní varianta LC 500h, budou vůbec první vozy, na kterých se tato barva bude nabízet.

  FOTO: Jak se rodí Bugatti Chiron

Exkluzivní lakování si žádá ale také sladěnost s interiérem. I na to luxusní odnož japonské Toyoty myslela. Vozy s tímto zbarvením dostanou speciálně modré kožené čalounění. Novinka je již v nabídce, o ceně příplatkového laku ale Lexus radši mlčí. Co ale rozhodně víme a můžeme potvrdit je to, že se bude jednat pořádnou sumu.

Lexus LC 500h byl také s tímto zbarvením k vidění ve filmu „Black Panther“ z amerického studia Marvel. Konkrétně se jedná o část scény, kde probíhá honička v ulicích HongKongu.

Chadwick Boseman (hlavní postava ve filmu „Black Panther“) u nového Lexusu LC 500h při premiéře filmu.

Článek od: Vladek Smialek

Reklamy